Klaus je proti referendu o přijetí rozpočtové smlouvy EU

Vídeň - Český prezident Václav Klaus odmítá iniciativu ODS, aby o připravované dohodě Evropské unie o rozpočtové odpovědnosti v Česku rozhodli občané. Klaus to prohlásil po dnešním setkání se svým rakouským protějškem Heinzem Fischerem, se kterým hovořil hlavně o evropských otázkách.

„Já si myslím, že referendum není nezbytná věc. Já bych si velmi přál, aby politici vzali zodpovědnost do svých rukou a rozhodli o této věci sami. Utíkat k referendu není racionální,“ míní český prezident.

Přijetí dohody o rozpočtové odpovědnosti Klaus už dříve v tomto týdnu odmítl a tento názor zopakoval i po schůzce s Fischerem. „Podle mého názoru fiskální unie je radikální likvidací suverenity evropských států. To nelze akceptovat,“ zdůraznil Klaus.

Po referendu volá ODS

Možnost vypsání lidového hlasování o rozpočtové smlouvě nastínil místopředseda ODS a ministr obrany Alexandr Vondra v rozhovoru pro dnešní Lidové noviny. „Mně se zdá evidentní, že to je nakročení k fiskálnímu federalismu, a pokud to takové nakročení skutečně bude, musíme potom dělat všechno, abychom referendum prosadili,“ uvedl Vondra.

Klaus uvedl, že není přítelem pořádání referend, protože výsledek stojí a padá na položené otázce. „Jestli bude otázka: 'Jste pro radikální ztrátu suverenity přístupem k fiskální unii?' - tak je odpověď lidí jedna. Jestli bude otázka: 'Jste pro smlouvu o posílení spolupráce v Evropě?' - to je otázka úplně jiná a také odpověď lidí, kteří se v tom neorientují, může být diametrálně odlišná,“ upozornil Klaus.

Chystaná smlouva vedla k neshodám v české vládě, když ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), který požaduje, aby se k ní ČR připojila, prohlásil, že se nebude podílet na vládě, která by vedla Českou republiku mimo hlavní proud evropské integrace. Za to ho už dříve kritizovali představitelé ODS i Klaus.

Klaus s Fischerem mluvili také o ratingu

Český prezident ve Vídni poznamenal, že v rozhovoru s Fischerem se nevyhnuli ani debatě o snížení ratingu alpské republiky, která v pátek spolu s Francií přišla o nejvyšší známku od ratingové agentury Standard & Poor's. Agentura současně zhoršila hodnocení dlouhodobé úvěrové spolehlivosti dalších sedmi zemí eurozóny.

„Já nemám žádné velké mínění o ratingových agenturách. Nestačil jsem studovat, jaké jsou příčiny pádu rakouského ratingu, nerad bych to radikálně hodnotil,“ poznamenal Klaus. Rakouská vláda krok S&P už v pátek označila za nepochopitelný.

Ruku v ruce se zhoršením zřejmě začnou sílit tlaky na rychlé uzavření rozpočtové dohody. K rychlému přijetí dohody dnes vyzvala země Evropské unie německá kancléřka Angela Merkelová.