Zakáže Rakousko dovoz energie z jádra? Napoví dnešní summit

Vídeň – Rakouská vláda vážně uvažuje o zákazu dovážet do země energie neznámého původu. Svůj plán dnes bude projednávat na vídeňském summitu se zástupci energetického průmyslu i ekologických organizací Greenpeace a GLOBAL 2000. Těm vadí, že v elektřině, která do alpské země míří ze zahraničí, je i ta pocházející z jádra. Na takzvaném protiatomovém summitu teď chtějí ekologové prosadit, aby tomu kabinet zabránil novelou zákona.

Až u 15 procent elektřiny na rakouském trhu podle ekologů není možné ověřit původ. Na schůzce loni v červenci se s vládou a energetiky dohodli, že veškerý proud musí být označený. Nyní však chtějí opatření radikálně zpřísnit. „Rakousko chce podle ústavy být bezjaderné. Proto se musí zastavit i dovoz, všechno ostatní by bylo cynické,“ sdělil šéf Global 2000 Klaus Kastenhofer.

Takzvaná „šedá elektřina“ je podle kritiků zhruba ve třetině případů vyrobená právě z jádra. Distributoři ji maskují levnými certifikáty, díky kterým na burzách vypadá jako proud pocházející například z vodních elektráren. Návrh, který by jeho dovoz zastavil, budou ekologové těžko prosazovat – zatím k tomu nepřesvědčili šéfa rakouského hospodářství. „Chceme v zásadě odklon od dovozu jaderného proudu, ale za právně nenapadnutelných a financovatelných podmínek, které nebudou mít negativní dopad na Rakousko,“ sdělil ministr Reinhold Mitterlehner.

Podle odborníků je označování energie z hlediska fyzikálního nesmysl. „V síti se fyzikálně nerozlišuje, jestli elektřina pochází z vodní, jaderné, či větrné elektrárny, ale obchodně to samozřejmě rozlišit možné je. Už dnes si na faktuře energetické společnosti můžete přečíst, z jakého mixu byla elektřina vyrobena,“ řekl ČT energetický konzultant společnosti ENA Jaroslav Jakubes.

Rakušané odmítli v referendu jaderné elektrárny na svém území už v roce 1978 a léta brojí zejména proti jaderným elektrárnám v ČR a na Slovensku. V Rakousku je tedy zakázána výroba elektřiny z jaderné energie, ale nikoliv její dovoz. Nevládní organizace si od dnešního summitu slibují, že se jim podaří prosadit změnu zákona a zakázán bude i dovoz elektřiny pocházející ze zahraničních jaderných elektráren. Rakouský ministr hospodářství Reinhold Mitterlehner to zatím odmítá.

Podle odborníků přililo olej do ohně zintenzivnění diskuse o dostavbě Temelína, který je již dlouhou dobu Rakousku trnem v oku. „Je to zase vzkříšení protitemelínských nálad,“ potvrdil Jakubes. Nabídky na dostavbu Temelína by měli zájemci předložit do poloviny letošního roku. V roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi tendru. Hodnota zakázky na dostavbu dvou temelínských bloků se odhaduje minimálně na 200 miliard korun.

Video Rakousko bojuje proti energii neznámého původu
video

Rakousko bojuje proti energii neznámého původu

Rakousko bojuje proti energii neznámého původu

S6:16.1.2012

Rozhovor s Jaroslavem Jakubesem