Pojišťovny odhalily rekordní počet pojistných podvodů

Praha – Detektivové českých pojišťoven odhalili v roce 2011 rekordní počet i objem pojistných podvodů, který byl až o několik desítek procent vyšší než předloni. Vyplývá to z ankety mezi tuzemskými pojišťovnami. Nárůst pokusů o podvodné jednání zřejmě souvisí se zhoršením finanční situace domácností i podnikatelů. Podle světových statistik patří mezi podvody zhruba každý sedmý případ, který klient pojišťovnám ohlásí.

Detektivové České pojišťovny dosáhli absolutního rekordu v její 185leté historii. V roce 2011 odhalili pojistné podvody za 338 milionů korun, což je o 22 procent více než v roce 2010. V porovnání s rokem 2009 představuje tento výsledek více než 40procentní nárůst.

Ludvík Bohman, vrchní ředitel úseku vnitřních věcí České pojišťovny: 

„Historie ukázala, že vždy, když se zhoršuje finanční situace, jsou lidé více náchylní k podvodné činnosti. Co jsme ale viděli loni, předčilo naše nejhorší očekávání. I jinak bezúhonní lidé se často snížili k trestné činnosti a pokusili se nějakým způsobem podvést pojišťovnu.“ 


Rovněž detektivové pojišťovny Generali odhalili v roce 2011 rekordní objem pojistných podvodů za 74 milionů korun. O rok dříve přišli na podvody za 50 milionů korun. Objem odhalených podvodů byl loni sedmkrát vyšší než v roce 2008 před příchodem ekonomické krize, kdy se pohyboval na hranici deseti milionů korun, uvedl mluvčí Generali Jiří Cívka. 

Allianz pojišťovna zjistila v loňském roce 1 347 případů pojistných podvodů a uchránila tak na pojistném plnění 102 milionů korun. V předcházejícím roce odhalila 999 případů za 85 milionů korun. Ve většině krajů se detektivům podařilo odhalit podvody za více peněz než v roce 2010. Pracovníci forenzního auditu ČSOB Pojišťovny loni prošetřovali 460 podezřelých pojistných událostí a pojistných smluv. Z nich se podařilo prokázat podvodné jednání v 362 případech. Celkem tak uchránili 54 milionů korun před neoprávněným vyplacením. Co do objemu měly opět jasný prim podvody způsobené podnikateli, které tvoří asi polovinu z celkově uchráněné částky.

Video Pojistné podvody tématem Ekonomiky ČT24
video

Pojistné podvody tématem Ekonomiky ČT24

Nejvíce pojistných podvodů mají na svědomí podnikatelé

„Bohužel stále se setkáváme s trendem, že pod tlakem finančních potíží způsobených hospodářskou krizí řada podnikatelů přistupuje i k takovýmto způsobům řešení svých problémů“, podotkl šéf vyšetřovatelů ČSOB Pojišťovny Zdeněk Horáček. Mezi nejproblematičtější území z hlediska podvodů patřilo podle statistik České pojišťovny loni stejně jako v letech předchozích hlavní město Praha a dále již také tradičně kraje Jihočeský a přes poměrně významný pokles i Středočeský kraj. Mezi ně se vklínil kraj Královéhradecký, který si, pokud jde o finanční objem odhalených podvodů, proti roku 2010 více než čtyřikrát pohoršil.

Nejvíc v Praze, nejmíň ve Zlíně

Nejmenší snaha o podvody se naopak podle šetření České pojišťovny vyskytuje dlouhodobě ve Zlínském kraji, přestože i tam byl výrazný nárůst. Nejvíce se loni zlepšily kraje Ústecký a Vysočina. Nejvíce podvodů se již tradičně vázalo k pojištění automobilů, ale i staveb a domácností v pojištění občanů. Bohman upozornil na to, že s časem se rozložení podvodů napříč jednotlivými druhy pojištění mění. Zatímco ještě před několika lety tvořily podvody z autopojištění zhruba 70 procent ze všech odhalených podvodů a životní a úrazové pojištění necelých pět procent, nyní je tomu jinak. Stále se sice většina podvodů týká pojištění motorových vozidel, intenzivně ale roste objem odhalených podvodů v pojištění majetku a odpovědnosti za škodu, dodal.

Za podvod i deset let vězení

Pojistný podvod je trestný čin, za který soudy v ČR každým rokem odsoudí stovky pachatelů. Výše trestu se odvíjí od výše způsobené škody. Soud může za spáchání pojistného podvodu udělit maximálně desetiletý trest.