Pojišťovny odhalily rekordní počet pojistných podvodů

Praha – Detektivové českých pojišťoven odhalili v roce 2011 rekordní počet i objem pojistných podvodů, který byl až o několik desítek procent vyšší než předloni. Vyplývá to z ankety mezi tuzemskými pojišťovnami. Nárůst pokusů o podvodné jednání zřejmě souvisí se zhoršením finanční situace domácností i podnikatelů. Podle světových statistik patří mezi podvody zhruba každý sedmý případ, který klient pojišťovnám ohlásí.

Detektivové České pojišťovny dosáhli absolutního rekordu v její 185leté historii. V roce 2011 odhalili pojistné podvody za 338 milionů korun, což je o 22 procent více než v roce 2010. V porovnání s rokem 2009 představuje tento výsledek více než 40procentní nárůst.

Ludvík Bohman, vrchní ředitel úseku vnitřních věcí České pojišťovny: 

„Historie ukázala, že vždy, když se zhoršuje finanční situace, jsou lidé více náchylní k podvodné činnosti. Co jsme ale viděli loni, předčilo naše nejhorší očekávání. I jinak bezúhonní lidé se často snížili k trestné činnosti a pokusili se nějakým způsobem podvést pojišťovnu.“ 


Rovněž detektivové pojišťovny Generali odhalili v roce 2011 rekordní objem pojistných podvodů za 74 milionů korun. O rok dříve přišli na podvody za 50 milionů korun. Objem odhalených podvodů byl loni sedmkrát vyšší než v roce 2008 před příchodem ekonomické krize, kdy se pohyboval na hranici deseti milionů korun, uvedl mluvčí Generali Jiří Cívka. 

Allianz pojišťovna zjistila v loňském roce 1 347 případů pojistných podvodů a uchránila tak na pojistném plnění 102 milionů korun. V předcházejícím roce odhalila 999 případů za 85 milionů korun. Ve většině krajů se detektivům podařilo odhalit podvody za více peněz než v roce 2010. Pracovníci forenzního auditu ČSOB Pojišťovny loni prošetřovali 460 podezřelých pojistných událostí a pojistných smluv. Z nich se podařilo prokázat podvodné jednání v 362 případech. Celkem tak uchránili 54 milionů korun před neoprávněným vyplacením. Co do objemu měly opět jasný prim podvody způsobené podnikateli, které tvoří asi polovinu z celkově uchráněné částky.

Video Pojistné podvody tématem Ekonomiky ČT24
video

Pojistné podvody tématem Ekonomiky ČT24

Pojistné podvody tématem Ekonomiky ČT24

1601

Reportáž Veroniky Markové

Nejvíce pojistných podvodů mají na svědomí podnikatelé

„Bohužel stále se setkáváme s trendem, že pod tlakem finančních potíží způsobených hospodářskou krizí řada podnikatelů přistupuje i k takovýmto způsobům řešení svých problémů“, podotkl šéf vyšetřovatelů ČSOB Pojišťovny Zdeněk Horáček. Mezi nejproblematičtější území z hlediska podvodů patřilo podle statistik České pojišťovny loni stejně jako v letech předchozích hlavní město Praha a dále již také tradičně kraje Jihočeský a přes poměrně významný pokles i Středočeský kraj. Mezi ně se vklínil kraj Královéhradecký, který si, pokud jde o finanční objem odhalených podvodů, proti roku 2010 více než čtyřikrát pohoršil.

Nejvíc v Praze, nejmíň ve Zlíně

Nejmenší snaha o podvody se naopak podle šetření České pojišťovny vyskytuje dlouhodobě ve Zlínském kraji, přestože i tam byl výrazný nárůst. Nejvíce se loni zlepšily kraje Ústecký a Vysočina. Nejvíce podvodů se již tradičně vázalo k pojištění automobilů, ale i staveb a domácností v pojištění občanů. Bohman upozornil na to, že s časem se rozložení podvodů napříč jednotlivými druhy pojištění mění. Zatímco ještě před několika lety tvořily podvody z autopojištění zhruba 70 procent ze všech odhalených podvodů a životní a úrazové pojištění necelých pět procent, nyní je tomu jinak. Stále se sice většina podvodů týká pojištění motorových vozidel, intenzivně ale roste objem odhalených podvodů v pojištění majetku a odpovědnosti za škodu, dodal.

Za podvod i deset let vězení

Pojistný podvod je trestný čin, za který soudy v ČR každým rokem odsoudí stovky pachatelů. Výše trestu se odvíjí od výše způsobené škody. Soud může za spáchání pojistného podvodu udělit maximálně desetiletý trest.