Egypt a Řecko zlevňují, příznivěji by mělo být i u Chorvatů

Athény - Pokud plánujete dovolenou v Egyptě nebo Řecku, neprohloupíte. Z důvodu menší poptávky ceny klesly oproti loňsku až o pětinu. Britové a Němci, kteří jsou hlavními navštěvovateli těchto zemí, o ně vzhledem k jejich vnitřnímu vývoji ztrácejí zájem. Tamní hoteliéři tedy musí zlevňovat. Výraznými slevami chtějí obě destinace opět nalákat turisty, nejvíce zlevňují tří a čtyřhvězdičkové hotely.

Pro Řeky na ostrovech je cestovní ruch klíčový. Pokud přijdou o turisty, přijdou o práci. Ostrovy žijí v Řecku svým vlastním životem a od demonstrací v Athénách jsou vzdálené. I přesto na ně ale problémy doléhají. Turisty odrazují stávky na letištích a demonstrace v ulicích.

Proč klesají ceny i v Egyptě

Větší zájem o řeckou dovolenou komplikují informace o možných turisticky nepopulárních změnách. Jedná se například o tom, že cizinci nebudou smět pít alkohol, nebo že na pláži budou ženy muset nosit plavky vcelku. Cestovky však věří, že razantní pokles cen dokáže alespoň část turistů k návštěvě Egypta přesvědčit. Podle Daniela Plovajka, mluvčího CK Fischer, se Češi situace v Egyptě nebojí a mohli by tedy na snížení cen slyšet.

„Věřím, že ta prohlášení egyptských politiků jsou určena spíš dovnitř, do Egypta. Pokud by se něco takového podařilo, znamenalo by to konec turistiky v Egyptě,“ říká Jan Papež, mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR.


Levněji by mohlo být i v Chorvatsku

Zlevnit by letos měli i Chorvati. Tamní ministerstvo turistiky chce z důvodu rostoucí konkurence ve Středomoří a klesající turistice snížit DPH pro penziony a kempy.

Kam jezdí Češi na dovolenou
Kam jezdí Češi na dovolenou

Trendy v cestování

„Trendem jsou nyní zájezdy mimo klasické destinace. Dnes už je ten výčet destinací v podstatě celý svět. Objevili jsme to, že si dokážeme jednu dovolenou odepřít a našetřit na exotickou dovolenou,“ říká Michal Veber, tajemník Asociace cestovních kanceláří ČR.

Video Zlevňování zájezdů tématem Ekonomiky ČT24
video

Zlevňování zájezdů tématem Ekonomiky ČT24

Zlevňování zájezdů tématem Ekonomiky ČT24

1601

Letní dovolená zlevňuje