Ovoce se loni urodilo málo, škoda jde do půlmiliardy

Hradec Králové - Loňská sklizeň ovoce byla jedna z nejnižších v posledních padesáti letech, klesla o 16 procent. Ztráty ovocnáři odhadují na víc než půl miliardy korun. Za propad úrody můžou hlavně jarní mrazy. Loni to zase byly květnové silné deště. Pěstitelům budou nejvíc chybět peníze z prodeje skladovaných jablek, která jsou hlavním českým ovocem.

Sklizeň ovoce vloni klesla na 101 249 tun, proti průměru posledních pěti let sklizeň klesla o 38 procent. Čísla na dnešních Ovocnářských dnech v Hradci Králové přiblížil předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. V loňském roce zažili ovocnáři druhý špatný rok po sobě. Už sklizeň roku 2010 ve výši 121 019 tun byla hluboce podprůměrná a byla hodnocena jako nejhorší od roku 1990. Předloni bylo důvodem propadu úrody zejména nepříznivé deštivé počasí v květnu v době květu stromů.

Ovocnáři nejvíce pocítí nedostatek jablek na skladování

Nyní budou ovocnářům chybět zejména peníze z prodejů skladovaných jablek, která jsou hlavním ovocným druhem v Česku. Ludvík odhadl, že výpadek na tržbách z jablek bude 350 až 400 milionů korun. „Ovocnáři budou velmi složitě hledat zdroje na to, aby dokázali založit novou úrodu, tedy nakoupit přípravky na ochranu sadů, hnojiva, a aby zaplatili pracovní síly. Projeví se to omezením investic,“ dodal.

Sklizeň jablek, které jsou hlavním ovocným druhem pěstovaným v Česku, loni meziročně klesla o 23 procent na 79 134 tun. Proti pětiletému průměru propad činil 42 procent. V porovnání s průměry sklizní posledních pěti let byla loňská sklizeň nižší u všech druhů ovoce s výjimkou švestek.

Video Rozhovor s Martinem Ludvíkem
video

Rozhovor s Martinem Ludvíkem

Mrazy způsobily rozsáhlé škody zemědělskému družstvo Dolany na Náchodsku, které s asi 330 hektary sadů patří k největším ovocnářským podnikům v Česku. „Sklidili jsme pouhé dva tisíce tun jablek proti obvyklým asi sedmi tisíci tunám. Kvalita byla velmi špatná, v moštu skončila polovina jablek, zatímco obvykle to je pětina,“ uvedl vedoucí dolanských ovocnářů Jiří Fišer.

Dolanští ovocnáři odhadli výpadek v tržbách na asi 30 milionů korun, ovocnářský závod pak čeká ztrátu devět milionů korun. „Z ovocnářství jsme již v polovině roku museli propustit asi 30 lidí z původních 100 zaměstnanců. Museli jsme omezit investice,“ doplnil Fišer. Výhodou dolanského ovocnářství je to, že je součástí družstva, které jej v horších dobách dokáže podržet, poznamenal.

Naopak výrazně hůře na tom jsou pěstitelé, kteří mají ovocnářství jako jediný předmět podnikání. „Několik menších ovocnářů podnikajících jako fyzické osoby již skončilo,“ uvedl Ludvík. Roční výkon českého ovocnářství se v průměrném roce odhaduje na 1,5 miliardy korun, včetně sezonních pracovníků dává práci zhruba pěti tisícovkám místních.

Ceny českých jablek zůstávají, aby se vyrovnaly evropským dovozům

Přestože byla úroda mimořádně nízká, na ceny jablek to nemělo vliv. Cena jablek na otevřeném českém trhu se totiž řídí cenami v Evropě a ve světě, kde je jablek dostatek. Od loňského srpna, kdy se vědělo, že v Evropské unii bude průměrná úroda, šly farmářské ceny jablek dolů, uvedl Ludvík.

Mrazivé počasí loni zasáhlo Česko 4. až 6. května. Mrazy tehdy byly nejsilnější minimálně za posledních 20 let. Částečně nebo úplně poničily asi 10 500 hektarů sadů, tedy asi 60 procent všech výsadeb. Mrazy se výrazně podepsaly i na kvalitě ovoce, zejména jádrovin. Ovocnáři tak úrodu nemohli prodat jako konzumní ovoce, ale jako ovoce na zpracování pouze za čtvrtinovou cenu.