Schwarzenberg: ČR kvůli plánům na referendum k euru ztrácí serióznost

Praha/Manáma - Česká republika požadavky na referendum o přijetí eura zpochybňuje to, co slíbila v přístupové smlouvě k Evropské unii, míní šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09). Ztrácí tak pověst serióznosti, vzkázal ministr prostřednictvím svého mluvčího Víta Koláře. Ministr reagoval na středeční jednání vlády, podle níž by případné přistoupení země k chystané finanční smlouvě mohli lidé rozhodovat v rámci referenda o vstupu ČR do eurozóny.

„Zůstávám zásadním odpůrcem referenda v této věci. Co jsme slíbili v přístupové smlouvě, nemáme v referendu zpochybňovat. Ztrácíme pak pověst seriózního partnera,“ uvedl ministr, který na zasedání vlády chyběl, protože je momentálně pracovně v Bahrajnu.

TOP 09 se proti referendu postavila i na vládě

Vláda záměr schválila navzdory nesouhlasu TOP 09. Ta se podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) proti referendu staví hned ze tří důvodů. Jednak je to podle názoru strany v rozporu s koaliční smlouvou, podle které by o fiskálních otázkách neměli rozhodovat občané. Za druhé pak bude pro politiky velmi obtížné formulovat k tomuto tématu jasnou a jednoduchou otázku, která je pro zdárný průběh referenda nezbytná, upozornil Kalousek.

Posledním důvodem, proč TOP 09 odmítá referendum, je kontinuita zahraniční politiky České republiky. „Lisabonská smlouva také výrazným způsobem posouvala kompetence ve směru unijních institucí, přesto tenkrát česká politika odmítla referendum,“ dodal Kalousek s tím, že jeho strana s největší pravděpodobností nepodpoří referendum ani při jednání v Poslanecké sněmovně, ani v Senátu.

Česko se k přijetí eura zavázalo při vstupu do EU

V České republice se dosud platí korunou, ale země se při vstupu do Evropské unie zavázala, že společnou evropskou měnu přijme. Datum vstupu do eurozóny ovšem zatím není stanoveno. Podle dřívějšího vyjádření premiéra Petra Nečase (ODS) se však eurozóna od doby, kdy se Česko zavázalo ke vstupu, změnila. Proto by podle něj měli občané o přijetí eura rozhodovat znovu.

Miroslav Kalousek a Petr Nečas na jednání vlády
Zdroj: ČT24

„Mezinárodní dohodou mimo vší pochybnost dochází k razantnímu přesunu kompetencí na Evropskou unii,“ prohlásil dnes premiér na jednání sněmovního evropského výboru. Smlouva prý uvádí opatření nezbytná pro stabilizaci a důvěryhodnost eurozóny, posiluje ale zároveň Evropskou komisi a soudní dvůr. Současné znění úmluvy například umožňuje vytvořit hlasovací kartel. Když se dva velké státy na něčem dohodnou s komisí, všechny ostatní země budou muset hlasovat s nimi, upozornil Nečas.