Dluhová krize by se podle Sobotkových prognóz měla prohlubovat, což bude mít dopady i na Českou republiku, která by měla očekávat propad daňových příjmů. Spuštění druhého pilíře by tak podle nynějšího vládního plánu od roku 2013 podle Sobotky bylo „další velkou ranou stabilitě veřejných rozpočtů“. Vedlo by to podle něj jen k dalšímu zvyšování daně z přidané hodnoty a ke zdražování. „V této situaci spouštět privatizaci důchodového systému je obrovský hazard,“ upozornil předseda ČSSD.
ČSSD doufá v rozhodnutí voličů
„Nejpozději v roce 2014 budou volby do sněmovny. Lidé tedy budou mít znovu možnost rozhodnout o tom, jestli si privatizaci důchodového systému přejí,“ poznamenal předseda momentálně nejsilnější politické síly v zemi. ČSSD podle Sobotky do těchto voleb půjde s programem zrušit plán nynější vlády, který počítá s tím, že lidé budou převádět na individuální účty u soukromých penzijních společností tři procentní body ze sociálního pojištění. To v současnosti činí 28 procent hrubé mzdy. Podmínkou ale je, že přidají částku ve výši dvou procentních bodů ze svého.
Pokud sociální demokraté v parlamentních volbách uspějí a budou mít sílu druhý pilíř zrušit, odložení umožní nekomplikované splnění takového slibu, protože systém fakticky nebude ještě spuštěn. Pokud na zrušení sílu mít nebudou, existuje podle Sobotky naděje, že hospodářská situace Evropy v roce 2016 bude stabilizovanější a nejhorší následky stávající dluhové krize bude i při zavedení druhého pilíře možné zvládnout.
„Myslíme si, že je to zcela racionální návrh, je to něco, co pomůže stabilitě veřejných rozpočtů v ČR,“ dodal předseda ČSSD. Sociální demokracie zákony důchodové reformy také nedávno napadla u Ústavního soudu.
