Kuba hledá ropu, ekologové varují před nedostatkem zkušeností

Havana - Španělská energetická společnost Repsol dopravila k břehům Kuby obří ropnou plošinu, která bude severně od Havany hledat ropu. Experti odhadují, že zásoby ropy u břehů Kuby mohou obsahovat pět až devět miliard barelů, přesnější odhady však zatím nikdo nemá. Plošina se chystá k prvnímu průzkumnému vrtu. Zahájení těžby se ale nečeká dřív než za několik let.

Projekt má už teď řadu kritiků, mimo jiné kvůli celkovým nákladům. Navíc kvůli antagonismu mezi Kubou a Spojenými státy bylo nutné zajistit, aby ropná plošina neměla víc než deset procent částí vyrobených v USA. Už to je dost těžký úkol, protože specializované firmy na výstavbu ropných plošin se nachází zejména v USA.  

„Geologové jsou se svou prací hotovi. Pokud ji odvedli dobře, máme solidní šanci na úspěch,“ řekl mluvčí Repsolu Kristian Rix. Po ukotvení plošiny dělníci začnou s přípravou k zahájení průzkumného vrtu do mořského dna, který bude trvat několika dnů. Plošina kotví necelých 90 kilometrů od floridského Key West, což je důvodem, proč se o plány Kubánců začaly zajímat americké úřady. Obávají se, zda Kuba splňuje přísné americké požadavky na bezpečnost. V případě havárie plošiny by totiž byly v ohrožení i výsostné vody Spojených států. 

Video Reportáž Radky Hlisnikovské
video

Reportáž Radky Hlisnikovské

Plošina plula ke Kubě celých 9 měsíců

V Mexickém zálivu je po havárii plošiny Deepwater Horizon v dubnu 2010 několik nevyužitých ropných plošin. Kvůli americkému embargu na obchod s Kubou ale žádnou z nich nemohla Kuba využít. Aby se Repsol vyhnul sankcím, zvolil plošinu Scarabeo-9, na jejíž výstavbě se podílel Singapur s Čínou. Plošina plula k břehům Kuby devět měsíců, zdolala hned tři oceány a obeplula i Mys dobré naděje. Velmi nákladná byla už jen přeprava plošiny z jihovýchodní Asie na Kubu, což je terčem kritiky mnoha expertů. Repsol za pronájem plošiny platí zhruba půl milionu dolarů (skoro deset milionů korun) denně.

Kuba chce být energeticky samostatná

Pro Kubu to není první pokus ropu najít. Podél pobřeží to zkouší už šest dalších společností, zatím ale přes vrty vedené na pevninu vytěžily dohromady jen sto milionů barelů. Od Repsolu si vláda slibuje mnohem větší nález. I když už musela odhady zásob snížit na devět miliard barelů z původních dvaceti. Kuba by se chtěla stát členem OPECu a získat energetickou nezávislost na Venezuele.