EU chce dlouhodobě vyřešit dluhovou krizi, uvedl Westerwelle

Washington - Evropská unie usiluje o dlouhodobě stabilní řešení dluhové krize. K němu je ovšem zapotřebí provést strukturální reformy, prohlásil dnes ve Washingtonu německý ministr zahraničí Guido Westerwelle. Odmítl názory republikánských kandidátů na amerického prezidenta, kteří Evropu vykreslují jako socialistický kontinent.

„My Evropané chceme dosáhnout stabilního a trvalého řešení krize kolem eura,“ prohlásil Westerwelle. „Nevěříme, že je možné dluhovou krizi překonat tím, že jednoduše začneme tisknout peníze nebo že naděláme nové dluhy. Jsme přesvědčeni, že je třeba prosadit strukturální reformy,“ dodal. Rozhodující bude podle Westerwelleho hospodářský růst v Evropě. Německý ministr je toho názoru, že unie vyjde ze současných problémů silnější, než byla dříve.

Evropští představitelé usilují o přijetí smlouvy, která by zajistila rozpočtovou kázeň členských států eurozóny. Vznikající mezivládní dohoda by měla zvýšit kontrolu nad rozpočty zemí platících eurem, zavést automatické sankce za porušování fiskálních limitů a zakotvit do národních zákonů pravidlo o vyrovnaných rozpočtech. Cílem smlouvy je stabilizovat eurozónu, která se dostala do vážných problémů kvůli vysokým dluhům Řecka a dalších států.  

Westerwelle: Nekarikujte Evropu

Westerwelle dnes ve Washingtonu kritizoval americké republikány, kteří v rámci svého boje o nominaci do prezidentských voleb tvrdili, že evropské problémy způsobuje tamní socialismus. „Socialismus jsme v Evropě - mimo jiné díky pomoci USA - překonali už před více než 20 lety,“ oponoval německý ministr. To, jak republikáni představují EU, je podle něj „převážně karikatura“. Republikánští kandidáti o socialismu v Evropě mluví, když se vymezují proti současnému prezidentovi Baracku Obamovi. O něm tvrdí, že chce v USA zavést „socialismus evropského střihu“.