S&P srazila rating 4 francouzských bank, včetně Société Générale

New York/Paříž – Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's v pondělí udělila nižší ratingy čtyřem francouzským bankám. Agentura jim hodnocení úvěrové spolehlivosti upravila po nedávném snížení hlavního ratingu Francie. Nižší hodnocení má nově i Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku.

Konkrétně klesl rating Société Générale o jeden stupeň na známku A. Ke snížení ve stejném rozsahu agentura přikročila také u finančních ústavů Groupe BPCE a Crédit Agricole. Ve všech případech je výhled stabilní. O jeden stupeň na AA plus agentura snížila i rating Caisse des Dépôts et Consignations, ale s negativním výhledem.

„Rozhodnutí bylo poměrně očekávané. Ratingové agentury po některých rozhodnutích v minulosti, kdy nereagovaly a spíše držely vysoké ratingy, jsou teď přísnější, než bychom očekávali,“ přiblížil prorektor Vysoké školy finanční a správní Petr Budinský.

Snížení ratingu předních francouzských bank se snažil bagatelizovat francouzský ministr financí François Baroin. „Jak plyne čas, beru já, podobně jako investoři a pozorovatelé, všeobecně tato rozhodnutí agentur s odstupem, a toto především,“ citoval jej ekonomický server The Wall Street Journal.

Video Reportáž Veroniky Hudečkové
video

Reportáž Veroniky Hudečkové

Reportáž Veroniky Hudečkové

Telefonát Petra Budinského

Agentura zachovala rating francouzské bankovní jedničky BNP Paribas na stupni AA minus, stejně jako rating Crédit Logement. V obou případech je ale výhled ratingu negativní. Všech šest finančních institucí chce S&P dál sledovat kvůli možnému dalšímu snížení ratingových známek.