Britská ekonomika opět blíž recesi

Londýn – Britská ekonomika v posledním loňském čtvrtletí v mezičvrtletním srovnání klesla o 0,2 procenta a přiblížila se recesi. Za celý loňský rok se růst hrubého domácího produktu Británie zpomalil na 0,9 procenta z 2,1 procenta v předešlém roce.

Británie oslabila na konci roku podobným tempem jako německá ekonomika, jejíž HDP mezičtvrtletně klesl o 0,25 procenta. Pokud by obě ekonomiky vykázaly pokles i v tomto čtvrtletí, znamenalo by to propad do recese.

Dnešní údaje zvýšily očekávání, že britská centrální banka dodá ekonomice další měnové stimuly. Nová opatření Bank of England se čekají už v únoru, kdy se předpokládá schválení dalších nákupů finančních aktiv na trhu za 50 miliard liber (1,5 bilionu Kč). Banka nyní dokončuje říjnový program nákupů aktiv za 75 miliard liber.

Ekonomové jsou v názoru na to, zda Británie letos vstoupí do recese, rozděleni zhruba půl na půl. Všeobecně se ale shodují, že případný pokles bude jen velmi mírný a nebude nijak srovnatelný s propadem za poslední recese let 2008–09, kdy HDP klesl o 7,1 procenta.