Czech Coal přišla na skryté obchody uvnitř firmy

Most – Firmu Czech Coal podle dnešního prohlášení připravili její zaměstnanci podvody o minimálně 100 milionů korun. K úniku mělo údajně docházet v prodejním odboru, který poskytoval uhlí jiným obchodníkům bez vědomí managementu a záměrně pod cenou. Podle mluvčí Gabriely Benešové se přišlo na peněžní manipulace během vyšetřování uvnitř firmy. Czech Coal se chystá podat trestní oznámení.

Spekuluje se o tom, že zaměstnanci dodali do některých společností víc uhlí, než měli. Peníze za to, co dovezli navíc, si měli údajně rozdělovat mezi sebe. V současnosti se hnědé uhlí, které je určené pro domácnosti, prodává nejčastěji za cenu 40 až 80 korun za kilojoul.

Podvody s prodejem uhlí byly podle Czech Coalu dlouhodobější, zaměstnanci uhlí prodávali skrytě a hluboko pod cenou. Závěry kontroly hovoří o tom, že nakupující firmy byly přes příbuzenské vztahy napojené na některé pracovníky prodejního odboru. „Vzhledem k vzniklé situaci bude okamžitě zrušen celý odbor nákupu a prodeje uhlí Czech Coalu. Budou přijata taková bezpečnostní opatření, aby se situace již nemohla opakovat,“ uvedla Benešová. Vyšetřování firma zatím víc komentovat nebude, dodala.

Video Reportáž Vandy Kašové
video

Reportáž Vandy Kašové

Czech Coal je následník někdejší Mostecké uhelné společnosti a podle vytěženého objemu hnědého uhlí je druhý největší ze tří českých těžařů. Konkurenční Severočeské doly vloni získaly nadpoloviční podíl české těžby, z ní ale dodávají hlavně mateřskému ČEZu, takže největší podíl na prodejním trhu má stále Czech Coal.

Hospodářské výsledky za rok 2011 firma zatím nezveřejnila, v roce 2010 utržila 10,88 miliardy korun. Meziročně to bylo o 1,89 miliardy méně. Klesl jí i zisk z 3,3 na 2,2 miliardy korun. Výsledky za rok 2010 firma zveřejnila na svém webu.