Čistý příjem ČR z evropského rozpočtu přesáhl 30 miliard

Praha - Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie o 30,7 miliardy korun více, než do něj odvedla. To je o zhruba 17 miliard korun méně než o rok dříve. Pokles byl způsoben revizí národních účtů a pozastavením plateb kvůli problémům s některými operačními programy.

Loni ČR obdržela z unijního rozpočtu 72,5 miliardy korun a odvedla do něj 41,7 miliardy korun. Česko tak zůstalo stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU.

0„I přes tyto problémy je Česká republika stále výrazným čistým příjemcem z rozpočtu EU. Je třeba si uvědomit, že celkově jsme v letech 2004 až 2011 získali čistých 176,1 miliardy korun, které nám de facto zaplatili evropští daňoví poplatníci,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.


Na základě revize národních účtů, které provedl Český statistický úřad, musela ČR dodatečně odvést do rozpočtu EU zhruba pět miliard korun. Loni byly rovněž kvůli problémům na české straně pozastaveny platby u operačních programů Doprava nebo Životní prostředí a u regionálního operačního programu Severozápad.

Video Reportáž Terezy Schejbalové
video

Reportáž Terezy Schejbalové

Kdo čerpal nejvíc

Největší část příjmů připadá na Fond soudržnosti a strukturální fondy, odkud stát loni získal 43,5 miliardy korun. Příjmy ze společné zemědělské politiky dosáhly loni 26,5 miliardy korun.

Česká republika začala platit do unijní pokladny a zároveň z ní čerpat peníze v roce 2004, kdy vstoupila do Evropské unie. Od té doby vždy dostala víc, než zaplatila. První roky čerpala jen o několik miliard víc, než odvedla. Postupně se čistá pozice navýšila do desítek miliard

Čistý příjem ČR z EU

  • 2007 - 15,2 miliardy korun
  • 2008 - 23,8
  • 2009 - 42,3
  • 2010 - 47,3
  • 2011 - 30,7