Inflace v eurozóně v lednu zůstala na prosincových hodnotách

Brusel - V průběhu ledna zůstala meziroční inflace v eurozóně na prosincové úrovni, která činila 2,7 procenta. V prvním rychlém odhadu to bez dalších podrobností uvedl Evropský statistický úřad (Eurostat). Odhad je v souladu s očekáváními analytiků. Inflace je však stále nad cílem ECB, podle níž by měla být pod dvěma procenty.

Zdroj: ISIFA/EPA Autor: Julian Stratenschulte

Ekonomové oslovení agenturou Reuters čekají, že Evropská centrální banka kvůli snaze pomoci ekonomice sužované dluhovou krizí sníží úrokové sazby v únoru nebo v březnu. Průzkum agentury z počátku ledna ukázal, že 66 procent z nich předpokládá snížení na nové rekordní minimum ve výši 0,75 procenta z nynějšího jednoho procentního bodu.

Měření růstu cen v eurozóně se provádí takzvaným indexem spotřebitelských cen měnové unie (MUICP). Rychlý odhad bývá zpravidla přesný, konečný výsledek se od něj málokdy liší o více než o desetinu procentního bodu. V prosinci se tak nicméně stalo, neboť u něj původně statistici počítali s inflací ve výši 2,8 procenta, což pak nakonec snížili na 2,7 procenta.

Meziroční míra inflace v eurozóně
Zdroj: Eurostat