Z Česka hromadně mizí herní automaty a videoterminály

Praha – Česko už není rájem hazardních firem. Nová loterijní daň platí sice jen měsíc, ale už je donutila hromadně rušit licence na provoz automatů a terminálů. Na ministerstvu financí registrují žádosti o zrušení více než deseti tisíc takových zařízení, což je zhruba sedmina celkového počtu.

Hrací automaty sice lákají na snadnou výhru, jenže ta přijde jen málokdy. Přístrojů navíc v Česku výrazně ubyde. „Je obrovský tlak v počtu rušených výherních hracích automatů a videoterminálů. Počet žádostí o rušení je v desítkách až stovkách denně. To je na žádost provozovatelů,“ říká náměstek ministra financí Tomáš Zídek. 

V Česku je v tuto chvíli povoleno 70 tisíc herních automatů nebo videoloterijních terminálů. Od ledna už na žádost jejich majitelů stát zrušil 7 600 povolení a na stáním dozoru stále leží další tři tisíce žádostí o zrušení. Hlavně se jedná o kritizované VLT. „Některé firmy ruší povolení masově, třeba až o třetinu, jiné si i část povolení nechají,“ říká sekretář Unie herního průmyslu ČR Andrej Čírtek. 

Platí se i za nefunkční, ale povolený automat

Kromě dvacetiprocentní daně totiž firmy musí nově zaplatit 55 korun denně za každý povolený automat. A to i v případě, že není zapojený. „Je logické, že v dnešní době provozovatelé nebudou využívat všech povolení k provozu, protože to je ekonomicky neúnosné,“ vysvětluje pověřený prezident sdružení zábavního průmyslu UNASO Zdeněk Barták. 

Video Reportáž Zuzany Luňákové
video

Reportáž Zuzany Luňákové

Reportáž Zuzany Luňákové

0702

Rozhovor s Danem Jiránkem

Neruší se přitom jen ztrátové automaty nebo ty, na kterých lidé hrají málo. Spousta přístrojů totiž fungovala jen na papíře. „Řada automatů byla povolena takzvaně do zásoby. V této situaci, kdy výnosy jdou dolů a kdy nastoupilo tvrdé zdanění, už se nevyplatí takové povolení mít,“ dodává Čírtek. 

Na provozovatele navíc tlačí i obce. Mnoho z nich zpřísnilo podmínky svých vyhlášek a omezilo třeba provozní hodiny heren. Podle odhadů hazardních firem v letošním roce majitelé herních přístrojů požádají o zrušení jedné čtvrtiny všech vydaných povolení.