Senát k Nečasovi: Česko by mělo na fiskální pakt EU kývnout

Praha - Senát dnes doporučil premiérovi Petru Nečasovi (ODS), aby přehodnotil svůj odmítavý postoj k fiskální smlouvě EU a aby k ní ČR přistoupila současně s ostatními členskými státy. Vláda by pak měla neprodleně zahájit ratifikační proces. Prosadila to opoziční ČSSD přes odpor vládní ODS. Evropská dohoda má zavést dluhovou brzdu a podpořit rozpočtovou odpovědnost zemí eurozóny. Kromě Británie a Česka se k ní chtějí připojit všechny členské země.

Nečas dnes senátorům svůj postup vysvětloval. Řekl, že k přijetí dokumentu neměl mandát a Česko si nemohlo před rozhodnutím výsledný dokument pořádně prostudovat. Premiér dohodu označil za první krok k rozpočtové a hospodářské unii.

Petr Nečas

„Řešíme politický problém, který bychom měli řešit bez hysterie, skutečných emocí a vzedmutých vln. Dokument obsahuje mimo vší pochybnost zcela jasné známky přenosu kompetencí na Evropskou komisi a Evropský soudní dvůr.“


Nečas již dříve uvedl, že jednou z příčin, proč dokument nepřijal, je fakt, že není vyjasněno, jakým způsobem by se pakt v Česku ratifikoval. K podpisu podle něj potřebuje premiér mimo jiné zmocnění prezidenta, jehož podpis je pak třeba i k dokončení ratifikace. Jenže prezident Václav Klaus, který je znám kritickým postojem k EU, už předem deklaroval, že svůj podpis pod tuto smlouvu nepřipojí.

Gajdůšková: Postoj premiéra je v rozporu se zájmy ČR

Podle místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové (ČSSD), která s textem dnešního senátního usnesení přišla, je postup premiéra proti zájmům Česka. Senátoři ČSSD spolu s lidovcem Petrem Pithartem a nezařazenou Martou Bayerovou odhlasovali, že horní komora je znepokojena stavem české zahraniční politiky. Domluva na pozicích státu podle nich selhává, takže premiér nechodí na jednání EU připraven. Nečas má Senátu předložit text mandátu, který mu vláda k projednávání smlouvy dala. Má rovněž sdělit, jak o mandátu jednotliví ministři hlasovali.

Senátoři ODS smlouvu odmítli

Šéf senátorů ODS Richard Svoboda označil usnesení za nepřijatelné. Už předem avizoval, že od občanských demokratů text nedostane ani hlas. „Takováto jednostranná politická prohlášení nepřispívají k dobrému jménu Senátu,“ uvedl Svoboda.

České odmítnutí vyvolalo minulý týden roztržku mezi premiérem a ministrem zahraničí. Předseda vlády tvrdil, že neměl k podpisu mandát. Šéf diplomacie Karel Schwarzenberg prohlásil, že Nečasův postoj škodí českým zájmům. Nečas kontroval, že ministr málo pracuje a tráví příliš času v cizině. V úterý se oba politici dohodli, že budou ve svých výrocích zdrženlivější a budou dál jednat o tom, jaký postoj vláda k fiskální úmluvě zaujme. Podepisovat by se měla v březnu.