Schäuble k Řekům: Východoevropané jsou chudší

Berlín - Německý ministr financí Wolfgang Schäuble připomněl Řekům, kteří se bouří proti drastickým úsporným opatřením, že obyvatelé z východních částí Evropské unie jsou ještě chudší než oni. A navzdory tomu se tyto východoevropské země prý budou podílet na finanční záchraně Řecka. Ministr to řekl v rozhovoru pro nedělní vydání německého listu Tagesspiegel.

„Naprosto soucítím s řeckými občany,“ prohlásil Schäuble, který v posledních týdnech podráždil Řeky, včetně jejich nejvyšších představitelů, kritikou a pochybnostmi ohledně jejich schopnosti dovést politiku snižování nákladů státu do konce. Naposledy v této souvislosti projevil pochyby, zda je rozumné, aby se v zemi v této vypjaté atmosféře konaly v dubnu předčasné parlamentní volby, což Řekové označili za snahu o vměšování se do jejich vnitřních záležitostí.

„Velká většina těch, kteří byli zasaženi reformami a úspornými opatřeními - a dovolte mi vyjádřit ještě jednou vůči nim svou úctu - nemůže vůbec za pomalost reforem, ztrátu konkurenceschopnosti nebo neefektivní používání rozpočtových příjmů v minulosti,“ prohlásil Schäuble.

Řecko si nepohorší víc než Španělsko

Zároveň vyjádřil pochopení například nad rozhořčením Řeků nad snižováním jejich minimální mzdy. Obratem jim ale připomněl, že po tomto poklesu se ocitnou na stejné úrovni, na jaké je v současnosti Španělsko. „A co by tomu řekli lidé v zemích východní Evropy nebo v pobaltských státech, kde je minimální mzda ještě o dost nižší, ale které také přispějí na pomoc Řecku?“ zdůraznil rovněž ministr.

Řecko, které napjatě čeká na uvolnění dalšího záchranného balíku finanční pomoci, je terčem stále rostoucích pochybností o jeho schopnosti se bankrotu vyhnout. Obavy zaznívají zejména z Německa, Nizozemska nebo Finska, tedy skoro posledních zemí EU, kterým ratingové agentury stále ještě nechávají nejvyšší hodnocení ohledně způsobilosti splácet dluhy.

V Řecku sílí protiněmecké nálady

Řecký prezident Karolos Papulias se před třemi dny na ně a zejména na Schäubleho rozlítil. Podle něj tím Řeky uráží. Sílí ale i protiněmecké nálady mezi obyvatelstvem a také v médiích. Řecké noviny Dimokratia už například otiskly obrázek kancléřky Angely Merkelové s nacistickými symboly. Přesně tak se totiž podle některých Řeků Německo chová, když zadlužené zemi vnucuje úsporná opatření. Na demonstracích neváhají Řekové pálit německou vlajku. Minulý týden se zase asociace reprezentující doktory, právníky a inženýry rozhodla bojkotovat produkty z Německa.