Ministerstvo financí uvažuje o zmrazení penzí

Praha – Ministerstvo financí zvažuje, že by se změnil způsob valorizace důchodů. Dojít by mohlo i k jejímu zrušení, tedy ke zmrazení důchodů. Důvodem je negativní vliv valorizace na státní pokladnu. Informuje o tom ve svém novém vydání časopis Týden a odvolává se na blíže nespecifikovanou zprávu ministerstva. Valorizace je přitom od loňska ze zákona povinná.

„Vzhledem k budoucímu vývoji příjmů logicky probíhají úvahy i o změně dosavadních valorizačních schémat všech sociálních transferů, tedy i starobních důchodů,“ sdělil Týdnu Radek Ležatka z tiskového oddělení ministerstva. Problematika je ovšem podle něj ve fázi interních analýz a v žádném případě nebyl předložen žádný návrh ani nepadlo žádné rozhodnutí. České televizi to potvrdil i mluvčí ministerstva Jakub Haas. Blíže analýzy komentovat nicméně odmítl.

„V Česku není situace tak špatná, aby se valorizace důchodů zmrazila. V úvahu ale připadá postupná změna valorizačního mechanismu. V současné době se valorizuje podle průměrné mzdy, která bude růst, protože se přibližujeme standardům západní Evropě. Uvažujeme proto o valorizaci podle růstu cen. Je to věc v zásadě spravedlivá a mohla by z dlouhodobého hlediska přinést státu velké úspory,“ řekl Jiří Rusnok, prezident Asociace penzijních fondů a člen NERV.

Jakub Haas, mluvčí ministerstva

"Žádný konkrétní návrh na zmrazení důchodů nebyl předložen. V současné době se jedná pouze o interní expertní diskuse. Těžko můžeme v tuto chvíli komentovat jakékoliv detaily."


Ministerstvo financí tento krok podle časopisu připravuje kvůli nákladům, které si valorizace penzí ze strany státu vyžaduje. Loni přišly na 12,4 miliardy korun, v roce 2013 by to prý podle zprávy ministerstva mohlo být až 45 miliard korun. Důvodem nárůstu jsou odchody silných poválečných ročníků do penze, rostoucí nezaměstnanost a větší počet předčasných důchodů. Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, který za koaliční Věci veřejné o důchodech vyjednával, ale uklidňuje, že jde jen o pokusný balonek vypuštěný ministerstvem financí. „Valorizace je koaličně dohodnutá a debaty o jejím zrušení by musely mít reálný důvod,“ uvedl Jankovský.

Podle informací České správy sociálního zabezpečení byla loni bilance výběru pojistného na důchod a výplaty penzí v minusu 39,5 miliardy. To je největší propad od roku 2003. Přestože v důchodovém systému chybí peníze, stát penze od ledna valorizoval.

Pravidla valorizace se upravovala naposled loni

Pravidla pro valorizaci důchodů se změnila v rámci reforem penzijního systému v loňském roce. Nově je možná tehdy, pokud růst cen, tedy inflace, a třetina růstu reálných mezd za rok dosáhnou v součtu alespoň dvou procent. Pak se bude valorizovat o 100 procent růstu cen a jednu třetinu růstu reálných mezd. Valorizace je automatická, vláda do ní nemůže zasahovat. Koalice změnu odůvodnila tím, že předtím vláda mohla penze valorizovat i nad rámec daných pravidel.