ERÚ chce osekat podporu obnovitelných zdrojů, prý nenasytně roste

Praha - Náklady na podporu obnovitelných zdrojů energie v České republice budou v letošním roce činit téměř 38 miliard korun. Po schůzce s prezidentem Václavem Klausem to sdělila předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. Úřad chce rostoucí podporu alternativních zdrojů až na výjimky výrazně omezit.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Andreas Rentz

„Ten trend meziročně vzrůstá, takže po dobu, kdy se podpora bude vyplácet, se dostáváme na stovky miliard korun. Informovala jsem proto pana prezidenta, že Energetický regulační úřad se připravuje a bude zastavovat podporu obnovitelných zdrojů v České republice,“ upozornila Vitásková.

Podle ní některé obnovitelné zdroje dosáhly již podílu určeného Národním akčním plánem o obnovitelných zdrojích, podle kterého mají obnovitelné zdroje v roce 2020 pokrýt 13,5 procenta celkové spotřeby. Podle dřívějšího vyjádření úřadu limitu již dosáhly například solární elektrárny. Letos se předpokládá, že na podíl dosáhnou také další alternativní zdroje.

Soláry na rodinných domcích si podporu dál zaslouží

Podle Vitáskové se přesto na poli obnovitelných zdrojů najdou výjimky, jejichž podpora do budoucna je rozumná. „Já sama zvažuji, že taková podpora fotovoltaiky, jako jsou rodinné domky nebo střechy rodinných domků, to je něco jiného, toto by podporováno mělo být,“ uvedla. „Rovněž by měla být podpora bioplynových stanic u malých zemědělců, kteří tím zajišťují svoji výrobu a obnovitelný zdroj tam vzniká,“ dodala Vitásková, která prý věří, že omezení podpor udělá radost českým občanům a firmám.

Vitásková s Klausem
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Výraznější růst výroby elektřiny čeká Energetický regulační úřad v příštích letech u bioplynových stanic, jejichž počet se za loňský rok zvýšil o 84 provozoven na 264. Jejich instalovaný výkon měl ke konci loňského roku vystoupat na zhruba 146 megawattů. Stát se však loni začal obávat, že u bioplynu vznikne stejný problém jako u fotovoltaiky, jejíž rozvoj se promítl do zdražení elektřiny. Ministerstva zemědělství a průmyslu a obchodu proto loni zrušila dotační programy pro bioplyn. Resort zemědělství ale pod novým ministrem Petrem Bendlem v listopadu dotace obnovil.

Výroba elektřiny z fotovoltaických elektráren loni prudce vzrostla oproti předminulému roku, do konce loňského října tak solární elektrárny vyrobily 2012 gigawatthodin proudu, což bylo více než trojnásobek celoroční produkce roku 2011. Výroba z fotovoltaických zdrojů má růst i v dalších letech, ale nikoli tak rapidně.

Nové soláry se už zase nepřipojují

Připojit novou solární elektrárnu do rozvodné sítě je už zase v Česku problém. Po téměř dvouleté pauze se začalo připojovat teprve v polovině prosince. Kapacita, kterou pro letošní rok uvolnil správce přenosové soustavy ČEPS, se však rychle vyčerpává. Mnoho domácností si tak již nemůže připojit solární panely na domech, naprosto bez šance jsou mamutí projekty na polích.