Světová banka: V boji proti krizi musí Čína vsadit na tržní ekonomiku

Peking – Pokud si chce Čína udržet stabilní růst a odvrátit případné krize, musí snížit dominantní postavení státních firem v ekonomice a podporovat volný trh. Uvedla to ve své zprávě o vývoji čínské ekonomiky do roku 2030 Světová banka. Ta rovněž předpokládá, že Čína se do roku 2030 stane největší ekonomikou světa.

Doporučení přichází v době debat o dalším směru ekonomických reforem v zemi, protože v letošním roce se připravuje převzít nejvyšší úřady nová generace. Důraz na snižování vlivu státu v průmyslu je v rozporu se strategií za posledních deset let, kdy Peking vybudoval státní šampiony ve všech oblastech, od bankovnictví po technologie, a je pravděpodobné, že zpráva vyvolá odpor mezi představiteli země.

Čínskou ekonomiku čeká zpomalení

„Jak čínští lídři vědí, současný model ekonomického růstu země je neudržitelný,“ podotkl na tiskové konferenci prezident Světové banky Robert Zoellick. Podle něj se země dostala do kritického bodu a je potřeba, aby předefinovala roli státu. Banka připomněla, že růst čínské ekonomiky v nejbližších letech zpomalí ze současných devíti procent. Do roku 2015 má ekonomika růst o pět až šest procent.

Zpráva podle Zoellicka obsahuje šest širších doporučení pro Peking. Je mezi nimi posílení tržní ekonomiky, podpora inovací a „zelené“ ekonomiky, poskytnutí sociálního zabezpečení pro všechny, zlepšení daňového systému a hledání oboustranně výhodných vztahů se světem. SB také doporučuje Pekingu komercializaci bank a možnost, aby úrokové sazby byly určovány finančním trhem.

Po třech desetiletích reforem, které umožnily čínským podnikatelům stát se světovými lídry ve vývozním zpracovatelském průmyslu, státní firmy stále kontrolují domácí průmysl od ocele přes aerolinky a ropu po telekomunikace. Státním společnostem pomáhají levné úvěry od státních bank a podnikatelské skupiny si stěžují, že regulátoři navzdory slibům o otevření ekonomiky státní firmy chrání před zahraniční i soukromou konkurencí.

Video Reportáž Jana Spilky
video

Reportáž Jana Spilky

Podpora soukromníků v Číně skomírá, přednost mají státní firmy

Čínští představitelé také opakovaně slíbili, že podpoří podnikatele, kteří tvoří většinu nových pracovních míst a bohatství země. Většina úvěrů od bank však stále jde státním společnostem, stejně jako obrovské částky na stimulaci ekonomiky po krizi v roce 2008, které podpořily státní průmysl, zatímco tisíce soukromých firem zkrachovaly.

Nejnovější zpráva SB je v hlavních bodech podobná zprávě, kterou loni v listopadu zveřejnil Mezinárodní měnový fond. Ten také vyzval Peking k uvolnění finančních trhů, aby investoři, komerční banky i centrální banka získali více autonomie. Peking však zprávu MMF kritizoval. Podle něj některé myšlenky MMF nebyly úplné a dostatečně objektivní.