Německo sice podepsalo fiskální pakt, vyhráno ale nemá

Berlín – Německá kancléřka Angela Merkelová bude pro schválení smlouvy o rozpočtové odpovědnosti, kterou v pátek podepsaly všechny země Evropské unie kromě Česka a Británie, potřebovat podporu opozice. V obou komorách parlamentu pro ni totiž budou muset zvednout ruku dvě třetiny zákonodárců, informovala dnes německá média. Sociální demokraté, největší opoziční strana, se už nechali slyšet, že svůj souhlas s fiskálním paktem nedají Merkelové zadarmo.

Smlouva přenáší část suverenity Německa na evropskou úroveň. V takovém případě je podle německé ústavy pro ratifikaci dokumentu ve Spolkovém sněmu i Spolkové radě potřebná dvoutřetinová většina. Země, které se k paktu připojily, dostaly právo zažalovat stát, který nedodržuje předepsanou rozpočtovou disciplínu, u Soudního dvora Evropské unie.

Sociální demokraté žádají vedle rozpočtové odpovědnosti i podporu růstu

Opoziční sociální demokraté a Zelení, kteří dlouhodobě podporují unijní integraci, v pondělí ve Spolkovém sněmu podpořili druhý záchranný úvěr pro Řecko, pro který stačila prostá většina hlasů. Nyní ale šéf sociálně-demokratické frakce Frank-Walter Steinmeier Merkelové prostřednictvím deníku Süddeutsche Zeitung vzkázal, že si jeho strana „nedokáže představit, že by smlouva o rozpočtové odpovědnosti prošla, aniž by ji zároveň nedoprovázela opatření na podporu hospodářského růstu“. „Dvoutřetinová většina ve Spolkovém sněmu a ve Spolkové radě není žádná samozřejmost,“ dodal Steinmeier. Vyzval Merkelovou, aby opozici předložila plán procesu ratifikace smlouvy o fiskální odpovědnosti.

Němečtí sociální demokraté i Zelení by si přáli, aby Evropská unie zavedla daň z finančních transakcí, z níž by se mohl financovat stimulační program pro sedmadvacítku. Proti zavedení takové daně, pokud by se neměla platit celosvětově, se ostře staví Británie. Podobný je i postoj české vlády.

Smlouvu o rozpočtové odpovědnosti podepsalo 25 zemí EU

Fiskální smlouvu podepsala v pátek na summitu EU většina členských zemí unie. Nepřipojila se k ní pouze Česká republika a Velká Británie. Připojit se k ní ale mohou později. Slovenská premiérka Iveta Radičová ještě před podpisem dohody vyzvala Česko, aby vzhledem ke své budoucnosti svůj postoj přehodnotilo.

Co fiskální pakt zavádí?

Návrh paktu počítá s tím, že by státy do svého právního řádu, nejlépe přímo do ústavy, měly zakotvit pravidlo, že by jejich strukturální rozpočet měl být v podstatě vyrovnaný nebo v přebytku. Povolený bude u strukturálního rozpočtu deficit do výše 0,5 HDP dané země. Na to, zda země „zlaté“ pravidlo ukotvily v domácím právu, či ne, bude dohlížet Soudní dvůr EU. Provinilé zemi by mohl udělit pokutu do výše 0,1 procenta HDP.