Apple představil nový iPad - poprvé bez Jobse

San Francisco (Kalifornie) - Společnost Apple dnes uvedla další generaci svého populárního tabletu iPad. Novinka má mimo jiné výkonnější procesor, větší rozlišení displeje a podporu pro rychlejší přenosy mobilních dat. Ve Spojených státech se začne prodávat od 16. března, v Česku o týden později. Jedná se o první produkt, který už neschvaloval zakladatel firmy Steve Jobs, a podle analytiků jím chce Apple upevnit svou pozici před stále více se prosazujícím jihokorejským Samsungem.

Novinka se nakonec nejmenuje iPad 3 anebo iPad HD, jak se spekulovalo. Místo toho o ní představitelé Applu mluvili jako o „novém iPadu“. Podle šéfa firmy Tima Cooka se společnosti při jeho tvorbě opět podařilo předstihnout konkurenci. „Každý si lámal hlavu nad tím, kdo přijde s tabletem, který bude lepší než iPad. Už si hlavu lámat nemusíte. Jsme to my,“ řekl sebevědomě.

Stejně jako nedávno uvedený iPhone 4S přináší nový iPad vylepšené vnitřnosti ve stejném obalu. Displej nového zařízení má například dvojnásobné rozlišení proti svému předchůdci iPadu 2, a nabízí tak při zobrazení více detailů. Předčí i většinu HD televizí, které mají obvykle rozlišení 1 920 krát 1 080 bodů. U nového iPadu je to 2 048 na 1 536 pixelů.

První iPad pro sítě čtvrté generace

Jako první produkt Applu bude podporovat sítě takzvané čtvrté generace, které mají být svou rychlostí srovnatelné s pevným připojením. Kromě technologie LTE, která je rozšířená v USA, ale Česko i jiné části světa na ni stále čekají, umožní datové přenosy i prostřednictvím technologií HSPA+ a HSDPA. Stejně jako u předchozích generací bude Apple nabízet i levnější typy iPadů, které mají pouze připojení k bezdrátovým sítím Wi-Fi.

Ceny nových iPadů jsou stejné jako u předchozího modelu, ve Spojených státech začínají na 499 dolarech (asi 9 400 Kč) bez daně za verzi s pamětí 16 GB a bezdrátovým připojením. I novinka se bude dodávat v černém a bílém provedení.

iPad, nositel velkého úspěchu

S prodejem si Apple podle prvních reakcí analytiků přinesených agenturou Reuters nemusí dělat starosti ani u novinky. „Třetí iPad rozhodně na trhu představuje silnou nabídku. Očekávala bych i nadále silný růst prodejů iPadů,“ uvedl například Hendi Susanto ze společnosti Gabelli & Co. Podle Johna Jacksona z firmy CCS Insight je nicméně riziko, že mírně větší váha a tloušťka nového modelu některé zákazníky odradí a přesune jejich pozornost k tenčímu a nyní i levnějšímu iPadu 2.

Šéf společnosti Tim Cook při uvedení nového iPadu připomněl, jak důležitá jsou podobná zařízení z éry „po osobních počítačích“ pro hospodaření firmy. V minulém roce přehrávače iPod, tablety iPad a telefony iPhone odpovídaly za 76 procent tržeb Applu. Celkem se jich prodalo 172 milionů kusů.

Apple, který původně vyráběl zejména osobní počítače, zatím slaví s tablety iPad velké úspěchy. V posledním čtvrtletí loňského roku se jejich prodej zdvojnásobil na 15,43 milionu kusů. Novým tabletem se bude Apple zřejmě snažit účinněji rostoucí odrážet konkurenci ze strany tabletů s operačním systémem Android od společnosti Google. Na lukrativní trh se také chystá se svým novým operačním systémem vstoupit Microsoft.  

  • iPad je zařízení s dotykovým displejem, které vyplňuje mezeru mezi laptopy a chytrými telefony. Podobné přístroje, tedy počítače bez klávesnice, ovládané dotykem na obrazovku (byť obvykle bylo potřeba k ovládání zvláštní pero, pouhé prsty nestačily), existovaly již dříve; začátkem 90. let měl v nabídce „pratablet“ i Apple. Většinou ale šlo o monochromatická zařízení a scházelo jim propojení s internetem. 
  • První generaci iPadu představil tehdejší šéf Applu Steve Jobs 27. ledna 2010 a do prodeje ve Spojených státech přišla začátkem dubna. Jen za první den se prodalo 300 000 tabletů a během prvního měsíce si iPad koupil milion zákazníků. Podobná situace se opakovala i v březnu loňského roku, kdy Jobs představil druhou generaci tabletu. Za dva roky od premiéry se prodalo přes 55 milionů iPadů.

Kromě nového iPadu dnes Apple představil i další verzi svého set-top boxu Apple TV. Zařízení nově podporuje přehrávání videa ve vysokém rozlišení 1080p.

Video Reportáž Marka Gazdíka a rozhovor s Pavlem Kasíkem
video

Reportáž Marka Gazdíka a rozhovor s Pavlem Kasíkem

Reportáž Marka Gazdíka a rozhovor s Pavlem Kasíkem

E24 - 07.03.12

Reportáž Jana Beránka (před uvedením)