Heger: Fúzi Metal-Aliance a České průmyslové bychom neradi viděli

Praha - Sloučení České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) se Zdravotní pojišťovnou Metal-Aliance (ZPMA) ministr Leoš Heger nepodpoří, naopak mu chce zabránit. Pro zachování konkurenčního prostředí by podle ministra bylo lepší, aby Metal-Aliance zůstala samostatná nebo se spojila s Oborovou zdravotní pojišťovnou (OZP). Podle ČPZP Heger překračuje zákonné normy a je prý zřejmě motivován osobními zájmy.

Jedno sloučení nechceme, druhé naopak podporujeme

„My bychom fúzi České průmyslové a Metal-Aliance neradi viděli. Ministerstvo jasně deklarovalo, že je proti, a sdělilo to zástupcům státu ve správní radě Metal-Aliance,“ řekl ministr.

Heger naopak podporuje sloučení Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV) a Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP), které je v programovém prohlášení vlády. Do konce března chce mít Heger jasno, aby se fúze mohla začít připravovat.

ČPZP má k postoji ministerstva zdravotnictví vážné výhrady

„Jisté struktury ministerstva zdravotnictví brutálně lobbované finanční skupinou PPF mají za cíl realizovat fúzi Metal-Aliance s pojišťovnou OZP, která je ale ze všech zdravotních pojišťoven v ČR v nejhorší finanční kondici, a tato fúze by přímo poškodila pojištěnce Metal-Aliance. Postoj některých úředníků ministerstva je více než rozporuplný, překračující zákonné normy a je zřejmě motivován osobními zájmy,“ tvrdí mluvčí ČPZP Elenka Mazurová.


Spojení pojišťoven by přineslo nového silného hráče

Kdyby se spojila ČPZP a Metal-Aliance, objevil by se na trhu nový silný hráč. Regionálně i co do síly by pak byly pojišťovny po území nerovnoměrně rozložené. Pokud by pak pokračovalo další slučování s menšími pojišťovnami, hrozilo by podle ministra, že v Česku zůstanou jen dvě až tři velké pojišťovny.

Optimum by bylo mít pojišťoven pět

„Optimálně by bylo pět pojišťoven, aby se mohla rozvinout zdravá konkurence a předháněly se o poskytovatele a pojištěnce v jejich prospěch,“ řekl ministr.

Podle současné legislativy nemá ministr velké možnosti zabránit sloučení, se kterým nesouhlasí. Pokud pojišťovny splní zákonem dané podmínky, jen sloučení ministerstvu oznámí. Připravovaný zákon o zdravotních pojišťovnách možnosti ministerstva zvýší. Teď může stát vyhlásit nucenou správu, až když pojišťovna se dostává na práh bankrotu. Nově by mohl zasáhnout už při narušení finanční rovnováhy. Nový zákon by mohl platit od roku 2014.