ČR a Bahamy uzavřely dohodu o výměně daňových informací

Praha – Česká republika uzavřela na konci února s Bahamami, které jsou považovány za jeden z tzv. daňových rájů, dohodu o výměně informací v daňových záležitostech. Jejím cílem je zejména zabránit daňovým únikům. Dohoda vstoupí v platnost, až ji schválí parlament a podepíše prezident.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) se jedná o osmou mezinárodní dohodu se zeměmi, které jsou považovány za daňové ráje. Všechny přitom byly podepsány za současné vlády. „Dáváme tak jasně najevo, že boj proti daňovým únikům bereme velmi vážně,“ uvedl ministr. V loňském roce byly sjednány dohody s Kajmanskými ostrovy, Bermudami, Ostrovem Man, Guernsey, Jersey, Britskými Panenskými ostrovy a San Marinem.

Dohoda umožní státu získat informace potřebné pro správu daní, včetně těch, které jsou v držení bank a obdobných institucí. „Cílem výměny informací není jen doměření příslušné daňové povinnosti, ale v prvé řadě prevence daňových úniků a s nimi související finanční kriminality. Uzavřené dohody dopomohou k zamezení daňových úniků v řádu desítek milionů korun ročně,“ řekl podle ČTK generální ředitel daňové správy Jan Knížek.

K únikům dochází, pokud do daňových rájů firmy přesouvají svoje sídlo nebo využívají služeb tamních finančních institucí, řekla v Ekonomice ČT24 mluvčí Generálního finančního ředitelství Jaroslava Musilová. Podle Musilové se tyto úniky pohybují řádově ve stovkách milionů korun, i když získat přesná čísla je takřka nemožné.