Čínští spisovatelé brojí proti Applu: Naše texty nejsou zadarmo

Peking - Velké nesnáze Applu v Číně pokračují. Po odvrácení sporu kvůli značce iPad se proti technologickému gigantu vymezují čínští spisovatelé. Chtějí se soudit proto, že jejich díla jsou ke stažení v obchodě AppStore bez jejich svolení. Po patentových sporech se Samsungem tak právníci Applu dostávají novou práci.

Čínští spisovatelé: Naše texty nejsou zadarmo

  • „Pět mých knížek je volně ke stažení na Apple Store, ale ja jsem nikomu nedal svolení, aby je tam vystavil a přicházím tak o peníze,“ říká Mai Jia.
  • „Podle našich analýz a statistik Applu se mé knížky stáhly miliony lidí a ja tak přišel o víc než 20 milionů yuanů,“ tvrdí Nan Pai.

Autoři připravují kolektivní žalobu a nejsou sami. Problém s obchodem Applu má i čínský filmový producent LeTV. Jeho film Pained Skin se v objevil v sekci videa na přání. „Za náš film chtějí devětadevadesát centů za jedno shlédnutí. Jejich zlodějský akt nás velmi rozladil,“ říká Liu Xiaoqing.

Výroba produktů firmy Apple
Výroba produktů firmy Apple

Apple se k problému nevyjádřil. Čínská půda je pro něj ale čím dál tím žhavější. Narozdíl od ostatních zemí, kde působí, tam totiž nemá svůj byznys pod kontrolou. Číňani sami otevírají falešné prodejny s nakousnutým jablkem. Společnost poškodily i informace o podmínkách v čínských továrnách Foxconnu, kde se produkty Applu vyrábí.

„Rozjeli jsme rozhovory ve Foxconnu a zjistili jsme, že tlak na zaměstnance a pracovní podmínky mohly být příčinou tolika sebevražd dělníků,“ říká Chan Debby, projektová manažerka.

Číňani ale i přesto mají iPhony a iPady rádi. Jen do sítě operátora China Mobile se jich hlásí patnáct milionů, aniž by je firma vůbec prodávala.