Exekuce dosáhnou i na družstevní byty

Praha - Exekutoři by v budoucnu mohli dosáhnout i na družstevní byty. Dlužníkům bude nově hrozit i to, že přijdou o svůj podíl v družstvu. Podle deníku Právo s tím počítá novela exekučního řádu. Ta by měla platit od příštího roku.

Družstevní byt byl pro exekutory ještě nedávno nedostižitelný majetek. Patřil totiž bytovému družstvu, ne dlužníkovi - zabavit ho proto nemohli. I tady ale ministerstvo spravedlnosti zavádí změny. Podíl v družstvu se dlužníkovi zabaví a byt půjde do dražby. „Novela umožní dražbu obchodního podílu dlužníka nebo dražbu členství bytového družstva,“ vysvětlil náměstek ministra spravedlnosti František Korbel.

Novela zavádí taky sérii opatření, která mají zabránit spekulacím a ovlivňování dražeb. Třeba možnost nejvyšší nabídku ještě dodatečně přebít. Ta v Česku už jednou existovala, v roce 1896.

„Dražba je především od toho, aby se uspokojil věřitel. Přinese to zvýšení ceny a má to preventivní rysy z hlediska možné korupce,“ dodal Korbel. Novela exekučního řádu upraví taky elektronické dražby. Zákon má začít platit od příštího roku.

Video Exekuce dosáhnou na družstevní byty
video

Exekuce dosáhnou na družstevní byty