Nový iPad vyráží na pulty obchodníků

San Francisco (Kalifornie) - Ve světě se začíná prodávat nový tablet od společnosti Apple. Nejlevnější verze iPadu s pořadovým číslem tři, který společnost představila 7. března, bude stát v přepočtu 9 500 korun, nejdražší asi 15 500. V České republice bude jeho cena tradičně o něco vyšší a prodávat se zde začne o týden později.

Spuštění prodeje nového iPadu vyvolává stále stejnou vlnu euforie ve fanoušcích jako dříve. Ti neváhají stát několik hodin ve frontách, nicméně určitá změna je patrná – fronty už nejsou tak dlouhé, jako tomu bylo v minulosti. „Opravdu jsem chtěl oslavit spuštění nového iPadu. Tak mě napadlo, že nejlepší bude, když se převléknu za samuraje. Jsem iPadový samuraj,“ říká jeden z prvních vlastníků nového iPadu Rio Takahaši.

Mezi prvními, kdo si mohli iPad pořídit, byli díky časovému posunu lidé v Asii, od Austrálie, přes Japonsko až po Singapur. Už v noci se ale stály fronty i před obchody Apple v Německu, Francii a Velké Británii. Zájemci v České republice dostanou šanci za týden.

Jediná prodejna Apple v Hongkongu distribuci nového přístroje pečlivě zorganizovala. Zájemcům určila dobu, kdy si mají iPad vyzvednout, a požadovala po nich identifikaci místním průkazem. Zamezila tím snahám Číňanů mimo území Hongkongu, aby si koupili přístroj dříve, a tím se doma vyhnuli spotřební dani. V sousedním čínském městě Šen-čenu tak museli lidé čekat, až se tam nové tablety propašují.

Nový iPad je osazen grafickým procesorem A5X, o němž Apple tvrdí, že je v iPadech čtyřikrát výkonnější než výrobky konkurence. Například zmíněná Nvidia, která vyrábí grafické čipy Tegra 3, chce na základě tohoto tvrzení čip Applu důkladně otestovat. Tegra 3 se objevuje v několika nejnovějších smartphonech.

Displej nového zařízení má například dvojnásobné rozlišení proti svému předchůdci iPadu2, a nabízí tak při zobrazení více detailů. Předčí i většinu HD televizí, které mají obvykle rozlišení 1 920 krát 1 080 bodů. U nového iPadu je to 2 048 na 1 536 pixelů. Podle mnoha prodejců je to ale málo. „Nepřináší (nový iPad) nic zásadního, akorát ten displej a větší výdrž baterky. To je ale podle mě málo. Myslím, že se už nebude prodávat tak dobře,“ konstatuje analytik G-World Mobile Lau Chi Kong. 

Horečka spojená s uvedením nového iPadu se projevila i na ceně akcií firmy. Kurz poprvé překročil hranici 600 dolarů, akcie ale nakonec zisky ztratily. Část analytiků také zvýšila cílovou cenu, v krajních případech až na 1 000 dolarů. Jiní analytici naopak upozorňují, že růst ceny se zatím patrně vyčerpal. Během dnešního obchodování se akcie držely blízko hranice 585 dolarů.

S popularitou ale rostou i problémy. Podle čínských spisovatelů nabízí Apple zákazníkům bezplatně ke stažení jejich díla, přestože na to nemá právo. Apple zatím nařčení nekomentuje a případ míří k soudu. Tam se řeší i kritika za špatné podmínky v továrnách čínských dodavatelů firmy. Elektronický gigant tvrdí, že prohřešky tvrdě trestá a do továren už pustil i nezávislou kontrolu.

Video Ve světě se začíná prodávat nový tablet od Applu
video

Ve světě se začíná prodávat nový tablet od Applu

Ve světě se začíná prodávat nový tablet od Applu

U 15.03.12 12:00

Reportáž Josefa Pazderky

Nový iPad