Pětina Čechů si na důchod nijak nespoří

Praha - Celkem 21 procent Čechů se nijak finančně nezajišťuje na důchod. Ti, kteří spoří, tak činí nejčastěji pomocí penzijního připojištění. Více než třetina lidí (38 procent) do budoucna plánuje spořit výrazně více. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který na vzorku 1 041 respondentů zpracovala poradenská společnost AWD.

Zdroj: ISIFA/ Rex Features Autor: Eye Candy

Naprostá většina Čechů (95 procent) plánuje v budoucnosti na důchod spořit stejně nebo dokonce více než doposud. Ve skupině lidí s nadprůměrnými příjmy (nad 30 000 korun měsíčně) se chystá navýšit spořené částky 45 procent respondentů. „Tato zjištění napovídají, že nemalá část Čechů by reálně mohla mít zájem o využití tzv. třetího pilíře reformy penzí, tedy doplňkového penzijního spoření. V něm bude fungovat celá řada účastnických fondů s různou investiční strategií. Každý si bude moci zvolit ten, kterému bude nejvíce věřit, že v budoucnu přinese nejvyšší zhodnocení,“ uvedl hlavní analytik AWD ČR Tomáš Rampula.  

Penzijnímu připojištění věří 63 procent Čechů

Ve skupině lidí s nižšími příjmy (do 20 000 korun) si na důchod nespoří plná čtvrtina respondentů. „Hlavním důvodem, proč lidé na důchod nespoří, bývá nedostatek peněz,“ podotkl Rampula. Nejoblíbenějším produktem k zajištění na stáří zůstává penzijní připojištění, které využívá 63 procent Čechů. Za ním stojí životní pojištění s 26 procenty. Na třetí příčce pak průzkum odhaluje významný rozdíl v preferencích skupin s nižšími a vyššími příjmy. Zatímco mezi bonitními Čechy jsou třetím nejoblíbenějším produktem investice do fondů, lidé s nižšími příjmy upřednostňují stavební spoření, spořicí účty nebo terminované vklady.  

Největší oblibu má pořád stavební spoření

Nejoblíbenějšími finančními produkty Čechů obecně jsou stavební spoření a penzijní připojištění, které oba shodně využívá 63 procent z nich. Na dalších příčkách se umístily životní pojištění (53 procent), spořicí účet nebo terminovaný vklad (35 procent), hypoteční úvěr (19 procent) a investice ve fondech (12 procent).