Řecko bude privatizovat, chce začít ještě před volbami

Atény - Řecko se dočká privatizace, spustí totiž prodeje státních podílů v sázkovém monopolu OPAP a možná i rafinerií Hellenic Petroleum do května, tedy ještě před nadcházejícími parlamentními volbami. Dočasná koaliční vláda Lukase Papadimose by chtěla urychlit neustále odkládané privatizační plány, aby začaly výrazněji přispívat ke snížení obřího státního dluhu země.

OPAP a Hellenic Petroleum jsou třetí a čtvrtá největší firma s akciemi na veřejném trhu a jejich prodeje by byly významným pokrokem v privatizaci. Řecko chce prodat 29 procent akcií OPAP. Tendr by agentura měla zahájit počátkem května a dokončit jej v letošním roce. OPAP má nyní tržní hodnotu 2,3 miliardy eur (56,3 miliardy Kč) a prodej státního podílu se v něm plánoval už na loňský rok. Agentura podle Mitropulose chce vyzvat investory k předložení nabídek na Hellenic Petroleum během května. Tržní hodnota státního podílu se pohybuje kolem 580 milionů eur.

Privatizací se mělo původně zajistit 50 miliard eur, nový plán počítá s 19

V letošním roce se Atény s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem dohodly na cíli získat tři miliardy eur. Řecko původně mělo plán zajistit si privatizací do roku 2015 až 50 miliard eur, po velmi pomalém začátku programu se ale plán omezil na 19 miliard eur.

Řecko už vyzvalo investory k předkládání nabídek na koupi podílu ve státních loteriích a plynárenské společnosti DEPA. Tendr na vodárenské podniky EYDAP a EYATH agentura odložila kvůli technickým problémům ze druhého čtvrtletí na druhou polovinu tohoto roku, řekl Mitropulos. Dodal, že vláda si hodně slibuje od rozvoje starého aténského letiště Hellenikon, o nějž mají zájem investoři z celého světa.