V Keni bude stát největší větrná elektrárna v Africe

Nairobi - Keňa postaví největší větrnou elektrárnu v Africe. Podle zástupců projektu bude 365 turbín stát v blízkosti jezera Turkana. Vítr v oblasti vane pravidelně a předvídatelně a dosahuje průměrné rychlosti asi 40 kilometrů za hodinu. Projekt za 585 milionů eur dostal zelenou po sedmi letech studií a jednání o financování. Spuštěn bude letos v červnu. Jedničkou v produkci větrné elektřiny v Africe je zatím Maroko.

Po sedmi letech studií a jednání o financování je možné projekt v hodnotě 585 milionů eur (zhruba 14 miliard korun) letos v červnu konečně spustit. Podařilo se totiž dokončit záruky od finančních institucí Ida a Miga, které jsou součástí skupiny Světové banky, řekl Carlo Van Wageningen, šéf společnosti Lake Turkana Wind Power. „Všechny smlouvy jsou uzavřené. Jsme připraveni začít,“ dodal.
   
Prvním krokem bude vylepšit nebo vybudovat 204 kilometrů silnic v severní Keni, aby po nich mohly nákladní automobily dopravit veškerý materiál k projektu v odlehlé a přehlížené oblasti. „Jsme uprostřed ničeho. Není tam vůbec žádná infrastruktura,“ dodal Van Wageningen, podle nějž se místo, kde má větrná farma stát, podobá „fotografiím měsíčního povrchu“.

Větrné turbíny v Siebenhausenu na severu Německa
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Andreas Rentz

Postavena bude také 428 kilometrů dlouhá trasa přenosových kabelů, aby se za dodatečné náklady 142 milionů eur (asi 3,5 miliardy korun) větrná elektrárna napojila k národní rozvodné síti. Přenosovou trasu postaví španělská firma Isolux Corsan a financována bude z půjček španělské a keňské vlády.
   
Větrná farma by měla začít produkovat prvních 50 MW v polovině roku 2014 a plné kapacity by měla dosáhnout v roce 2015, kdy by její kapacita měla být 300 megawattů. Dosud má z afrických zemí největší produkci větrné elektřiny Maroko, kterému 165 turbín zajišťuje kapacitu 140 megawattů.