Opozice: Změny ve valorizaci penzí a v DPH zvýší sociální napětí

Praha - Opozice odmítla plán ekonomických ministrů na zajištění plánovaných schodků rozpočtů v následujících letech i přes nižší hospodářský růst. Plán na snížení valorizace důchodů považuje ČSSD za destrukci systému valorizace penzí, KSČM to pokládá od koalice za nemorální a asociální. ČSSD se krom toho pustila také do plánu vlády na zvýšení DPH o procento na obou sazbách, tedy na 15 a 21 procent.

Penze by podle dohody měly v příštím roce vzrůst jen o třetinu růstu reálné mzdy a o třetinu inflace, shodli se včera ekonomičtí ministři. To je opozici trnem v oku, vládní návrh nehodlá podpořit. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky bude nově navržená valorizace vzhledem k vývoji cen zcela nedostatečná. To tíživě dolehne na všechny důchodce, zvláště pak ty, kteří žijí samostatně.

Sobotka vyzval Drábka k rezignaci

„Předpokládané zvýšení průměrného důchodu o necelých sto korun je výsměchem,“ uvedl. Podle něj premiér Petr Nečas (ODS) a ministr sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) loni slibovali důchodcům v rámci valorizace penzí kompenzovat negativní sociální dopady reforem. „Svůj slib nyní definitivně porušili,“ zdůraznil Sobotka a vyzval kvůli tomu Drábka k bezodkladné rezignaci na post ministra práce a sociálních věcí. Vláda by krom roho měla plán ekonomických ministrů ještě přehodnotit.

Bohuslav Sobotka

„Není možné připustit, aby ministr práce takovýmto cynickým způsobem obelhal důchodce v naší zemi, aby sliboval, že vláda bude kompenzovat nárůst cen, a teď se rozhodl, že k ničemu takovému nedojde.“


Dohoda podle něj představuje „zničení současného systému valorizace důchodů“, které povede k růstu nerovnosti a zvýšení sociálního napětí ve společnosti. Sociální demokraté proto navrhovanou změnu v žádném případě nepodpoří, narozdíl od připravovaných protestních akcí seniorů.

KSČM: Nůžky mezi důchody a platy se rozevřou

Poslanec a stínový ministr sociálních věcí KSČM Miroslav Opálka uvedl, že navržená varianta bude znamenat propad poměru důchodu k průměrné mzdě pod 40 procent. Spolu s plánovaným zvýšením DPH nepokryje zcela nárůst nákladů na živobytí zejména pro nízkopříjmové vrstvy obyvatel a zdravotně postižené seniory.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí

„V současné ekonomické situaci si nemůžeme dovolit pokračovat v tak rychlém růstu důchodů.“


„Je to nemorální a asociální přístup vládní koalice, která náklady za svou neschopnost řídit úspěšně hospodářský rozvoj země a za úmysl privilegovat bohaté přenáší na bedra neprivilegovaných spoluobčanů, včetně většiny seniorů,“ tvrdí Opálka.

Za nedostatečnou považují nově navrženou valorizaci i sami důchodci. „Valorizovalo by se o 1,2 procenta, což by bylo asi 130 korun. Inflace je 346 korun měsíčně,“ upozornil předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes.

Video Reportáž Petra Vaška
video

Reportáž Petra Vaška

Reportáž Petra Vaška

Ministři navrhli, jak dodržet plánované deficity, opozici se to nelíbí

Brífink ČSSD k plánu ekonomických ministrů a k odposlechům

Rozhovor s Michalem Babákem

Zvyšování DPH dolehne především na středně příjmové skupiny, varuje ČSSD

A to přitom chce vláda na vyšší inflaci zadělat i v dalších letech. Ekonomičtí ministři totiž naplánovali i další zvýšení DPH. Ani to se opozici nelíbí. „Je to zcela alarmující, tohle dopadne samozřejmě na středně příjmové skupiny a zcela nejtvrději na důchodce,“ řekl ČT24 ekonomický expert ČSSD Jiří Havel.

Navrhovaná opatření mají podle ministrů zajistit v příštích letech dodržení stanoveného schodku státního rozpočtu i při nižším výkonu ekonomiky. Kromě zbrzdění valorizace a zvýšení DPH se ministři rozhodli omezit také paušály. Zůstanou sice v současné výši, pokud se je ale živnostníci rozhodnou využít, přijdou o slevy na dani a daňové bonusy. Sáhnout ekonomičtí ministři chtějí také na příjmy bohatších. Princip jedné daňové sazby by sice měl zůstat zachován, majetní by ovšem měli platit z příjmu nad strop sociálního a zdravotního pojištění určité procento jako solidární příspěvek. Příjmy nad 100 tisíc korun měsíčně by se tak de facto danily 23 procenty. Člověk s příjmem 150 tisíc měsíčně by tak na dani od příštího roku zaplatil o 4 350 korun víc.