ČTÚ čeká v aukci kmitočtů nejméně čtyři zájemce

Praha - Český telekomunikační úřad (ČTÚ) by v aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE rád uvítal minimálně čtyři zájemce o frekvence. Dražba má v Česku vytvořit prostor pro rychlý rozvoj mobilního internetu čtvrté generace a zároveň i otevřít dveře nové konkurenci. Vedle stávajících operátorů čeká nejméně jednoho nového účastníka. Úřad chce aktivně oslovit v ČR i v zahraničí přes 50 potenciálních zájemců. Samotná aukce kmitočtů s úhrnnou vyvolávací cenou kolem 9,2 miliardy korun se má uskutečnit na podzim. Úspěšní uchazeči mají získat kmitočty do roku 2028, uvedl náměstek ČTÚ Marek Ebert.

Regulátor hodlá pro vyhledání a oslovení potenciálních zájemců využít ministerstva průmyslu a obchodu a zahraničí. „Jsou to potenciálně jiní operátoři z jiných zemí a i investorské skupiny, které by mohly přijít na trh a investovat tady svoje prostředky,“ dodal Ebert.

Tento týden vypracuje ČTÚ pro vytipované firmy oficiální dopis s podmínkami aukce, který pak bude prostřednictvím ministerstva a českých zastupitelských úřadů rozesílat. Oslovit chce telekomunikační hráče, kteří se již v Evropě některé z aukcí zúčastnili, finanční investory orientované na telekomunikace, národní rozvojové agentury a operátory z Česka.

Video Aukce ČTÚ
video

Aukce ČTÚ

Vyvolávací ceny jsou na evropském průměru

Počet účastníků aukcí má podle Zbyňka Bolceka z firmy Grant Thornton, která ČTÚ při aukci radí, dle zkušeností z jiných evropských zemí spíše klesající tendenci. Nový operátor tímto způsobem na trh vstoupil pouze v Belgii a Nizozemsku. Snižuje se také rozdíl mezi vyvolávací a dosaženou cenou. „ČTÚ nepředpokládá velké množství zájemců o spektrum, proto se cena pohybuje při horní hranici očekávaných hodnot,“ doplnil. Vyvolávací ceny stanovené úřadem jsou přitom zhruba na evropském průměru.

Úřad zveřejnil návrh podmínek před dvěma týdny. Veřejnost i operátoři se k nim můžou vyjadřovat až do 20. dubna. Dražit se budou kmitočty uvolněné přechodem na digitální televizní vysílání v pásmu 800 MHz a dále frekvence v pásmech 1 800 a 2 600 MHz. V pásmu 1 800 MHz je vyčleněný blok pro případného nového operátora, o který nemohou žádat T-Mobile, Telefónica a Vodafone.

Český telekomunikační úřad
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Aukce je nastavena tak, že v sítích čtvrté generace vznikne konkurence. Úspěšný zájemce totiž bude muset nové služby nabízet i velkoobchodně, tedy i nově vzniklé konkurenci. Proti pravidlům dražby už se ohradili operátoři, kterým se některé podmínky nelíbí.

Ke vstupu čtvrtého operátora na trh jsou přitom odborníci zatím spíše skeptičtí. Podle nezávislého publicisty Jiřího Peterky jsou podmínky aukce poměrně přísné, vstup na trh finančně náročný a zároveň mezi evropskými firmami nepanuje příznivá ekonomická situace.

Pro nového operátora je však nereálné vydražit kmitočty v otevřené aukci, míní Jan Lembas ze Svazu průmyslu a dopravy. Hodnota spektra je podle něj odlišná od hodnoty spektra pro stávající operátory. „Každý operátor oceňuje kmitočty především na základě budoucích výnosů. Zatímco však stávající operátoři mohou při ocenění vycházet z budoucích příjmů realizovaných na oligopolním trhu, který je rozdělen pouze mezi tři hráče a kde i přes pozvolný pokles cen mohou realizovat mimořádné výnosy, případný nový operátor musí vycházet z velikosti trhu rozděleného mezi čtyři hráče a především s výrazně nižšími cenami, které svým vstupem na trh způsobí,“ vysvětlil.