Singer: Vládní škrty zpomalí ekonomický růst o 0,4 procenta

Praha - Rozpočtová opatření vlády letos sníží výkon ekonomiky o 0,4 procentního bodu. Na dnešní konferenci v Senátu to uvedl guvernér Miroslav Singer. Česká národní banka očekává letos stagnaci ekonomiky, bez vládních opatření by ekonomika letos podle guvernéra rostla o 0,4 procenta. Kromě škrtů se do výkonu českého hospodářství negativně promítá i dluhová krize v eurozóně.

Loni podle Singera fiskální konsolidace vlády snížila ekonomický růst o 0,6 procentního bodu na 1,7 procenta. Bez úspor by ekonomika stoupla o 2,3 procenta, vyplynulo z prezentace guvernéra.

Vláda se v letošním roce rozhodla srazit výdaje v rozpočtu za téměř 24 miliard korun. Cílem je dodržet letos naplánovaný schodek státního rozpočtu 105 miliard korun a celkový deficit veřejných financí na 3,5 procenta HDP. Bez úspor by mohl podle ministerstva financí schodek rozpočtu stoupnout na 128,6 miliardy korun.

Na Česko doléhá i dluhová krize

Do předpokládaného hospodářského růstu České republiky se negativně promítla také dluhová krize eurozóny. Ta zpomaluje ekonomiky zemí měnové unie, což pociťuje i Česko. „Cokoliv se děje v eurozóně, kam míří naprostá většina – přes 80 procent – našeho exportu, se nás bezprostředně týká,“ upozornil v rozhovoru pro ČT24 viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar.

Navzdory turbulencím v evropských ekonomikách nicméně podle něj lze v Česku identifikovat odvětví, kterým se daří a která budou k tahounům tuzemského hospodářství patřit i letos. „Do první skupiny bych zcela jistě zařadil automobilový průmysl, velmi se daří i strojírenskému průmyslu, v těsném závěsu je i elektrotechnický průmysl. Naopak mezi těmi, kterým se příliš nedaří, které před sebou nemají příliš dobrý výhled ani v tomto roce, je především stavebnictví,“ podotkl Špicar, podle kterého by vláda měla ekonomice pomoci přírůstovými opatřeními.

Video Rozhovor s Radkem Špicarem
video

Rozhovor s Radkem Špicarem

Rozhovor s Radkem Špicarem

3.4.2012

Ekonomika ČT24: Vyhlídky české ekonomiky