Loni podle Singera fiskální konsolidace vlády snížila ekonomický růst o 0,6 procentního bodu na 1,7 procenta. Bez úspor by ekonomika stoupla o 2,3 procenta, vyplynulo z prezentace guvernéra.
Vláda se v letošním roce rozhodla srazit výdaje v rozpočtu za téměř 24 miliard korun. Cílem je dodržet letos naplánovaný schodek státního rozpočtu 105 miliard korun a celkový deficit veřejných financí na 3,5 procenta HDP. Bez úspor by mohl podle ministerstva financí schodek rozpočtu stoupnout na 128,6 miliardy korun.
Na Česko doléhá i dluhová krize
Do předpokládaného hospodářského růstu České republiky se negativně promítla také dluhová krize eurozóny. Ta zpomaluje ekonomiky zemí měnové unie, což pociťuje i Česko. „Cokoliv se děje v eurozóně, kam míří naprostá většina – přes 80 procent – našeho exportu, se nás bezprostředně týká,“ upozornil v rozhovoru pro ČT24 viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar.
Navzdory turbulencím v evropských ekonomikách nicméně podle něj lze v Česku identifikovat odvětví, kterým se daří a která budou k tahounům tuzemského hospodářství patřit i letos. „Do první skupiny bych zcela jistě zařadil automobilový průmysl, velmi se daří i strojírenskému průmyslu, v těsném závěsu je i elektrotechnický průmysl. Naopak mezi těmi, kterým se příliš nedaří, které před sebou nemají příliš dobrý výhled ani v tomto roce, je především stavebnictví,“ podotkl Špicar, podle kterého by vláda měla ekonomice pomoci přírůstovými opatřeními.

Rozhovor s Radkem Špicarem
Rozhovor s Radkem Špicarem
3.4.2012