Podle analytiků může pád vlády zhoršit pozici Česka na finančních trzích

Praha – Analytici se shodují, že případný pád vlády by zřejmě investoři na finančních trzích na rozdíl od předchozích let již neignorovali. Krach vládní koalice by totiž znamenal odklad nezbytných reforem a konsolidace veřejných financí. To by se mohlo projevit ve zhoršení ratingu země, zvýšení rizikových přirážek českých dluhopisů a oslabení koruny. Proto bude nezbytné, aby snaha o stabilizaci veřejných financí pokračovala i za případné nové vlády.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Jan Zátorský

„Finanční trh nemá rád nestabilitu, a postavení ČR na finančních trzích by se proto mohlo krátkodobě zhoršit. Na druhou stranu trh stále vnímá ČR jako relativně stabilní demokracii a na zdejší politické hrátky proto česká koruna ve valné většině případů vůbec nereaguje,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Předčasné volby by ale mohly podle analytika ČSOB Petra Dufka znamenat odklad dalších reforem do doby, než by se zformovala další vláda se silným mandátem. „Je tak pravděpodobné, že by už finanční trhy neignorovaly tuzemskou politickou situaci tak jako doposud. Zvlášť když se západní část Evropy stále potýká s dluhovou krizí a směřuje do recese,“ upozornil.

Zvýšení schodku rozpočtu by nezůstalo bez povšimnutí

Bez prosazení vládou navržených rozpočtových opatření by podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška jen stěží existovala šance na udržení deficitu veřejných rozpočtů kolem tříprocentní hranice. „Rozšíření schodku by znamenalo v rámci Evropy plout proti proudu, což by jistě nezůstalo bez povšimnutí finančních trhů a ratingových agentur. Je tedy klíčové, aby fiskální konsolidace pokračovala,“ uvedl.

Podobně vidí situaci i Jan Čermák, ekonom ČSOB: „Po dvouletém trvání eurokrize ustoupila míra tolerance, jakékoliv náznaky nestability se tak promítnou v cenách dluhopisů.“

Analytik Next Finance Vladimír Pikora naopak nepředpokládá, že by pád vlády měl zásadní dopad na finanční trhy a makroekonomický vývoj. „Vzhledem k tomu, že příští vláda určitě nezmění směřování země o 180 stupňů, neočekávám zásadní dopady. To, jestli ekonomika roste či klesá, je v malé a zahraničnímu obchodu otevřené ekonomice, jako je ČR, dáno hlavně tím, jestli roste či klesá Německo,“ dodal.

Video Vládní krize a finanční trhy
video

Vládní krize a finanční trhy

Nejvýhodnější bude zachovat vládu

Podle ekonomů by záleželo zejména na tom, jak dlouho by Česká republika byla bez vlády. V delším období, řádově několika měsíců, by nestabilitu pocítili i spotřebitelé - kvůli vyšším rizikům by mohly banky zdražit osobní a podnikatelské půjčky.

Analytici se tak většinou shodují na jediném: nejvýhodnější pro Česko bude, když se politikům povede zachovat současnou většinovou vládní koalici.