Dodávky ruské ropy do ČR prý v dubnu klesnou o 80 procent

Moskva - Rusko v dubnu dodá do České republiky jen kolem 80 tisíc tun ropy, zatímco běžný měsíční příděl dosahuje asi 400 tisíc tun. Agentuře Reuters to sdělily zdroje z trhu, podle nichž Moskva zbylou část pošle do svých vývozních přístavů, hlavně do nového terminálu Usť-Luga na pobřeží Baltského moře. Rusko bude podle obchodníků během čtvrtletí krátit i dodávky do Polska a do Německa.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Jason Merritt

„Už teď je zde nedostatek (ropy typu Urals),“ uvedl jeden z obchodníků, jehož citoval agentura Reuters. Urals je referenčním typem ruské ropy, podobně jako například ve Spojených státech je to West Texas Intermediate (WTI) anebo v západní Evropě Brent.

Rusko za posledních deset let zastavilo tranzit ropy přes území bývalých sovětských republik Lotyšska, Litvy, Estonska a Ukrajiny. Kreml se tak snaží posílit nezávislost ruské infrastruktury a rozšířit exportní terminály. Na pobřeží Baltu, Černého moře a Tichého oceánu by rovněž mohly vzniknout terminály úplně nové.

Zatím nejnovější terminál Usť-Luga začal fungovat teprve minulý měsíc. S návrhem na jeho výstavbu Rusko přišlo před pár lety, kdy mezi Ruskem a Běloruskem vrcholily spory o tranzit ropy. Přes Bělorusko vede ropovod Družba, přes který Rusko denně přepravuje asi jeden milion barelů ropy. Ta proudí do rafinerií v Polsku, Německu, Česku, Maďarsku a na Slovensku.

Ropy je zatím dostatek

V ČR by krácení dodávek ropy z Ruska měla pocítit Česká Rafinerská, jejímž většinovým vlastníkem je Unipetrol. Jeho mluvčí ale na dotaz agentury Reuters řekl, že rafinerie žádný nedostatek ropy nepociťuje.

Hlavní vládní vyjednávač v otázkách energetiky Václav Bartuška uvedl, že dovoz ropy přes dva ropovody znamená dostatečnou flexibilitu. Odkazoval tak na ropovod Družba a na další produktovod, který přivádí ropu z oblastí kolem Středozemního moře. „V tuto chvíli zde není žádný poplach,“ dodal Bartuška.

Obchodníci ale tvrdí, že výpadek zásobování přes ropovod Družba by mohl Českou republiku přinutit ke zvýšení nákupu dražší ropy ze středomořských přístavů. Jiný zdroj například řekl, že polská společnost PKN Orlen už začala zjišťovat, kde by si zajistila náhradní dodávky za chybějící ruskou ropu. PKN Orlen je vlastníkem Unipetrolu.

O utlumení tranzitu přes Družbu se už v minulosti spekulovalo

V minulosti se spekulovalo, že tranzit přes ropovod Družba se zastaví, v posledních letech ale spekulace utichly. Ruské ropné společnosti totiž tvrdí, že je to pro ně ekonomicky stále ještě atraktivní způsob přepravy ropy. Terminál Usť-Luga by měl během druhého čtvrtletí odbavit asi 3,6 milionu tun ropy. Rusko, které je největším producentem ropy na světě, ale objem těžby tam stagnuje, musí ropu odklánět z jiných destinací.

Polsko už se podle obchodníků dozvědělo, že ve druhém čtvrtletí mu budou kráceny dodávky přes ropovod Družba o jeden milion na 4,8 milionu tun. Podle obchodníků je i zde hlavní příčinou snaha Moskvy obstarat ropu pro nový terminál Usť-Luga. Německo má dodávky kráceny o 0,8 milionu na zhruba 5,1 milionu tun.