Do Kalouska se opřel Jančura i Jarolím

Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) podal trestní oznámení na podnikatele Radima Jančuru. Tímto krokem se chce bránit proti jeho slovům o tom, že si v politice pravděpodobně nakradl miliardy. Podle Kalouska se ho Jančura snaží veřejně pošpinit. Dnes odpoledne na něj proto u Obvodního státního zastupitelství na Praze 1 podal trestní oznámení. Navíc bývalý místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím dnes Kalouska obvinil, že v letech 2006 až 2011 odpustil na daních, clech a poplatcích 40 miliard korun. Dalších 525 miliard podle něj nedokázal ministr vybrat. Jarolím proto vyzval premiéra Petra Nečase, aby šéfa resortu financí odvolal.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Ondřej Němec

„Nechali jsme nejbohatšího člověka v této zemi - díky miliardovým tendrům na obraně, díky smlouvě na výběr mýta s firmou Kapsch, což je také jeho práce, i díky softwaru pro ministra (sociálních věcí Jaromíra) Drábka, v němž má dle mých informací také prsty - dělat ministra financí. Jak může politik, který toto organizoval a s velkou pravděpodobností si nakradl hezké miliardy, být šéfem státní pokladny? To je opravdu kozel zahradníkem,“ prohlásil Jančura v rozhovoru pro server Česká pozice.

Jančura brojí proti korupci v Česku

Korupční prostředí v Česku majitel Student Agency Jančura dlouhodobě kritizuje a své síly vložil i do jedné z protikorupčních organizací - Nadačního fondu proti korupci. „Je zapotřebí se nebát a podniknout veškeré kroky, které vedou k odhalení a odsouzení korupčního jednání. Součástí toho je i veřejný tlak na politiky právě například prostřednictvím iniciativ, jako je protikorupční fond,“ myslí si Jančura.

Radim Jančura a jeho RegioJet
Zdroj: ČTK
Autor: Petr Sznapka

Miroslav Kalousek, ministr financí (TOP 09)

„Není mým zvykem kriminalizovat veřejnou diskuzi. Jsem na sprostá a nepravdivá osočení zvyklý. Nicméně nejsem zvyklý na to, že tak činí významný a veřejně známý podnikatel, který si musí být vědom toho, že jeho názor ovlivní významné množství lidí.“ 


Podle Kalouska Jančura ví, že se dopouští nepravdivých pomluv, a jeho cílem je pošpinit ministra financí ve veřejném prostoru. Kalousek byl často kritizován za své působení na ministerstvu obrany, kde byl na počátku své politické dráhy náměstkem. Byla mu připisována odpovědnost za několik kontroverzních zakázek, z nichž podle některých spekulací údajně profitoval jeho přítel zbrojař Richard Háva a společnost Omnipol. Vyšetřování těchto kauz, stejně jako dalších stížností na Kalouskovo počínání na ministerstvu, ale neprokázalo žádná pochybení. 

Jarolím: Kalousek odpustil na daních 40 miliard, měl by být odvolán

Tomáš Jarolím, bývalý místopředseda VV:

Místopředseda VV Tomáš Jarolím„Proč pan Kalousek odpouští daně, to nedokážu říct, zejména s jeho rétorikou, která se vždy vyhýbá tomu, že by bylo cokoliv někomu odpuštěno. Jsou tu dvě varianty. Buď je to úmysl nebo neschopnost. Ani jedna není spojitelná s funkcí ministra financí.“


„Informace pana Jarolíma důrazně odmítáme, protestujeme proti nim. Je to celé nesmysl. A naopak ministr financí Miroslav Kalousek změnil systém odpouštění daní tak, že už v nich ministr financí nijak nefiguruje,“ oponoval mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. 

Již dříve ale upozornily Hospodářské noviny na fakt, že ministerstvo financí sedí na výbušných informacích. Podle nedávného rozsudku Nejvyššího správního soudu totiž nesmí ministerstvo financí nadále tajit, komu placení daní odpustilo. Kalouskův úřad však požaduje za poskytování údajů statisíce korun.

Miroslav Kalousek před ministerstvem financí
Zdroj: ČT24

Léta to byla nejlépe střežená politická pravomoc. Šéfové ministerstva financí rozdávali daňové milosti, aniž by se veřejnost dozvěděla komu a proč. Trezory ministerstva financí proto vydávaly mnoho problematických odpustků, které pomalu vyplouvají na povrch. Například v roce 2006 prominul exministr financí Vlastimil Tlustý potravinářské firmě Setuza 12 milionů, které měl podnik doplatit za dlužné daně. Tlustý měl přitom v minulosti vysvětlovat vazby, které jej pojily právě s někdejšími vůdci ústeckého podniku Tomášem Pitrem a Františkem Mrázkem.