Chalupa navrhne vládě zastavení průzkumů těžby břidlicového plynu

Praha - Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) se rozhodl, že na několik let zastaví udělování povolení k průzkumu těžby břidlicového plynu v Česku. Vyhlášení moratoria je podle ministra jednou z možností, jak nepřehlednou situaci kolem povolování průzkumu vyřešit. Návrh chce předložit vládě. Uvedly to dnešní Hospodářské noviny (HN).

Podle Chalupy není česká legislativa připravena na technicky složité průzkumy, které jsou zapotřebí u těžby břidlicového plynu. „Proto zvažujeme, že by se stanovil určitý čas - rok, možná dva, na příslušné úpravy zákonů. Během této doby by se nevydávala žádná povolení, ani povolení k průzkumu,“ řekl HN Chalupa.

Doplnil, že mezitím je nutné připravit takové zákony, které stanoví jasná pravidla. Podle deníku bude třeba v této souvislosti změnit geologický zákon, horní zákon a zřejmě i další.

S návrhem moratoria souhlasí i Chalupův náměstek Tomáš Tesař, do jehož činnosti břidlicový plyn spadá. „V současné situaci to je nejlepší řešení. Naše zákony, které se těžby dotýkají, jsou dvacet let staré a s moderními způsoby těžby, jako například těžba břidlicového plynu nebo zplynování uhlí, vůbec nepočítají,“ řekl.

Proti těžbě jsou kraje i obce, může mít dopad na životní prostředí

Proti těžbě břidlicového plynu i jejímu průzkumu metodou takzvaného hydraulického štěpení se nedávno postavili hejtmani. Předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek podá v létě do sněmovny návrh zákona, který by těžbu zakázal.

Asociace rovněž doporučila krajským samosprávám, aby v případě, že budou k těžbě břidlicového plynu vydávat stanoviska rad nebo zastupitelstev, byla tato stanoviska negativní. Podle ní by totiž těžba z břidlic mohla mít vážný dopad na životní prostředí i kvalitu života lidí v takto postižených oblastech. Starostové se obávají hlavně zhoršení kvality pitné vody.

Společnost Hutton Energy, jejíž dceřiná firma Basgas Energia Czech plánuje průzkum těžby břidlicového plynu na Berounsku, vyjádřila nad negativním postojem českých úřadů politování. „Žádáme představitele vlády České republiky, aby v otázce hydraulického štěpení učinili informované, racionální rozhodnutí. Rozsáhlé zkušenosti s břidlicovým plynem, které jsme získali v oblastech po celém světě, prokazují, že těžba je bezpečná a nepředstavuje ohrožení pro životní prostředí ani místní vodní zdroje,“ uvedla firma. Případná těžba by dle společnosti přivedla do ČR nové investice a vytvořila nová pracovní místa.