Penta a Eastbridge opět zvýšily nabídku na polský řetězec EM&F

Varšava - Česko-slovenská investiční společnost Penta Investments s partnerským fondem Eastbridge dnes už podruhé zvýšily svou nabídku na odkoupení 40 procent akcií polské maloobchodní společnosti Empik Media & Fashion (EM&F). Těsně před dnešní uzávěrkou se tím snaží odvrátit snahy jiného investora o zmaření nabídky, jejímž cílem je stáhnout akcie EM&F z veřejného trhu.

Penta a Eastbridge nyní nabízejí za akcii EM&F 10,45 zlotého proti první zvýšené nabídce 10,38 PLN z konce dubna a původní ceně 9,85 PLN z počátku minulého měsíce. Obě firmy mají v EM&F 60 procent akcií a zvýšená nabídka oceňuje zbylých 40 procent na 436 milionů zlotých (2,6 miliardy korun).

Šéf Eastbridge Maciej Dyjas prohlásil, že obě firmy jsou rozhodnuty uspět, třebaže se objevil investor, který v posledních dnech nakoupil v EM&F osm procent akcií. Informované zdroje agentuře Reuters řekly, že jde o penzijní fond ING OFE, který měl předtím v polské firmě šest procent.

Penta a Eastrbridge původně říkaly, že potřebují zvýšit svůj podíl na nejméně 80 procent, pokud mají stáhnout akcie EM&F z varšavské burzy. V pondělí ale daly najevo, že se spokojí i s nižším podílem. Dyjas řekl, že firmy později zbytek akcií EM&F po uklidnění atmosféry kolem nabídky skoupí možná i za nižší cenu.

Po stažení akcií EM&F z trhu by se Penta mohla stát většinovým vlastníkem řetězce. Podle vzájemné dohody by podle počtu akcií získaných v tendru mohla koupit od Eastbridge až 13 procent akcií.

EM&F prodává mediální a zábavní produkty, oblečení, obuv, hračky, kosmetiku a jazykové kurzy. Působí v Polsku, Rusku, na Ukrajině, v Česku, na Slovensku, v Rumunsku, Německu a Turecku a má asi 750 prodejen. Do skupiny patří mimo jiné přední prodejce knih v Polsku Empik a největší polský řetězec s hračkami Smyk. Společnost má vedle vlastních značek i distribuční práva na světové značky jako Hugo Boss, GAP a Esprit.

Penta v Polsku koupila v roce 2007 přední maloobchodní řetězec Žabka. Loni v únoru jej prodala fondu Mid Europa Partners a vydělala na tom podle činitelů skupiny přes 200 milionů eur (zhruba pět miliard korun).