Topolánek: Úspory energií jdou v EU špatným směrem

Praha - Politika energetických úspor v Evropské unii se ubírá špatným směrem, řekl na dnešní konferenci Šetrné budovy 2012 bývalý premiér a předseda výkonné rady Teplárenského sdružení Mirek Topolánek. Nad trhem podle něj zatím vítězí regulace, politika a dotace. Vhodná strategie úspor energií chybí rovněž v Česku, dodal.

Topolánek se domnívá, že je chybné podporovat jen úspory energií v budovách. Stejně důležité jsou i úspory získané při distribuci a výrobě. Zmínil například využití tepla vznikajícího při výrobě elektřiny pro vytápění budov. Výhodnost úspor nemají určovat dotace, ale cena, uvedl expremiér.   

„V České republice vládne chaos,“ kritizoval situaci kolem úspor energií v Česku také předseda představenstva České rady pro šetrné budovy Petr Vogel. V Česku podle něj v úsporách energií chybí měřitelné cíle a není jasné, jaké parametry je nutné sledovat. Na úrovni státu jsou kompetence kolem energetických úspor roztříštěné mezi několik ministerstev, která mezi sebou nespolupracují. Na rozdíl od Topolánka ale Vogel soudí, že úsporám energií ve stávajících budovách může výrazně pomoci podpůrný program státu. 

Trend směřuje k domům s nulovou spotřebou

Snížení energetické náročnosti v již stojících domech považuje za klíčové i ředitel pro rozvoj obchodu tuzemské stavební skupiny Skanska Leoš Vrzalík. Trend podle něj směřuje k výstavbě domů s nulovou spotřebou energie. „Nevím, jestli to bude v roce 2030 nebo 2050, ale směr je jasný,“ myslí si. 

Na základě rozhodnutí Evropské komise z roku 2010 musí do 31. prosince 2018 členské státy EU zajistit, aby všechny nové budovy užívané a vlastněné orgány veřejné správy měly téměř nulovou spotřebu energie. Od konce roku 2020 se tomuto standardu budou muset podřídit všechny nové budovy.