Pchjongjang přivítal veletrh obchodu, hitem štrúdl a káva zadarmo

Pchjongjang - V Severní Koreji začal mezinárodní veletrh obchodu. Akce má do ekonomicky slabé a uzavřené země přilákat zahraniční investory i produkty. A svými výrobky se chtějí pochlubit i tamní podnikatelé. Davy Severokorejců se v halách tísnily hned první den. Hitem letošního roku byla vídeňská káva a štrúdl zadarmo.

Do hlavního města KLDR zavítalo nevšední zahraniční zboží. Zájem o vystavené kousky byl veliký. Osobně se přišel podívat i vicepremiér Kang Sok Ju, jedna z nejdůležitějších postav korejské zahraniční politiky.

Zaujala vídeňská káva

„Máme hodně zákazníků a myslím, že hodně Korejců, kteří navštíví náš stánek, si udělá alespoň nějakou představu o evropské kultuře pití kávy,“ tvrdí Helmut Brammen, ředitel FHB Handels.


Stánky Severokorejců příliš navštěvované nejsou

Severokorejské společnosti na veletrhu představují hlavně produkty těžkého průmyslu a strojírenství. Mají dokázat, že i Pchjongjang je schopný inovací. Stánek se soustruhy a obráběcími stroji ale davy lidí neláká. Naopak se daří místnímu výrobci elektroniky Hana Electronics, podniku s účastí zahraničního kapitálu, jenž vznikl v roce 2003.

„Na základně instrukcí našeho velkého vůdce naše společnost vyrábí DVD i přenosné DVD přehrávače,“ tvrdí Ri Hyok Čol, manažer prodeje Hana Electronics Joint Venture.


Stánek výrobce elektroniky Hana Electronics
Stánek výrobce elektroniky Hana Electronics

Letošní ročník přilákal na 270 společností, zastoupení tu mají i Poláci, Mongolové nebo Australani. Nejsilnější zahraniční účast má tradiční obchodní partner Čína. „Veletrh dokazuje ekonomický a technický potenciál naší země. Otevírá dveře dalšímu obchodování se zahraničím,“ tvrdí organizátor veletrhu Kim Čol Myong.

Obyvatelé komunistické země ale stále nemají volný přístup k internetu, vzácností je i mezinárodní telefonické spojení. Zaostalá ekonomika se bez zahraničních investorů neobejde. Po rozpadu socialistického bloku přišla o tradiční obchodní partnery a propadla se do krize, která přetrvává.