Španělská Bankia bude zřejmě potřebovat až 7,5 miliardy eur

Madrid - Španělský finanční ústav Bankia, který tamní vláda před pár dny zestátnila, bude z veřejných zdrojů potřebovat až 7,5 miliardy eur (až 190 miliard korun). Řekl to dnes ministr hospodářství Luis de Guindos, který ale odmítl názor Francie, že bankovní sektor jako celek je třeba podpořit dalšími penězi z Evropské unie. Zároveň uvedl, že i přes obtíže jeho země splní rozpočtový deficit naplánovaný pro letošní rok.

Zdroj: ISIFA/EPA Autor: Juan Carlos Hidalgo

Nový prezident Bankie Jose Ignacio Goirigolzarri nyní pracuje na přípravě plánu, který má zajistit životaschopnost banky. Součástí má být i žádost o státní pomoc. Bankia by mohla dostat buď přímou kapitálovou injekci, nebo by zaplatila státu svými akciemi.

Finanční trhy mají obavy jak o stav španělského bankovního sektoru, tak o jeho širší ekonomiku. Ta je v recesi a v prvním čtvrtletí vykázala pokles hrubého domácího produktu o 0,3 procenta. De Guindos uvedl, že druhé čtvrtletí se ponese v podobném duchu.

Nový francouzský prezident François Hollande na konci minulého týdne řekl, že španělské banky možná budou potřebovat na rekapitalizaci peníze z fondů EU. De Guindos reagoval slovy, že Hollande asi zná francouzský bankovní sektor lépe než ten španělský. Podobný postoj o víkendu zaujal i španělský premiér Mariano Rajoy.

Španělsko v pátek oznámilo, že schodek jeho státního rozpočtu byl loni vyšší, než se předpokládalo. V poslední době to je už druhé zpřesnění dat, vždy směrem k horším číslům. Ministr uvedl, že za loňským rozpočtovým deficitem 8,9 procenta jsou hlavně vyšší výdaje čtyř regionů. Jejich data prý původně nebyla zcela transparentní. Španělé do pátku uváděli, že rozpočtový deficit loni dosáhl 8,5 procenta HDP.

De Guindos je nicméně přesvědčený o tom, že jeho země navzdory potížím splní rozpočtový deficit, který má naplánovaný na letošní rok. „Poprvé za spoustu let máme příslib autonomních oblastí a centrální vlády, že veřejný deficit sníží,“ uvedl ministr.

Eura
Zdroj: ISIFA/SME
Autor: Tomáš Benedikovič

Španělská ekonomika se dlouhodobě potýká se slabým růstem, který provází vysoká míra nezaměstnanosti. Ta dosahuje asi 24 procent a zdaleka nejvyšší je mezi mladými lidmi. Investoři stabilně vyžadují vyšší přirážku, když se mají koupit španělské státní dluhopisy, takže země platí vysoké náklady na dluhovou službu.