Zatímco jiné řecké firmy krachují, výrobce postelí má žně

Atény - Řecká nábytkářská firma Coco-Mat měla v roce 2011 rekordní obrat 75 milionů dolarů a o zákazníky nemá nouzi. Výrobci ze severu země, která se jinak zmítá v hluboké krizi, se daří v Aténách i v New Yorku. Řecku však hrozí, že bude muset odejít z eurozóny a někteří aténští politici dokonce sami vyhrožují, že se eura vzdají. Pro podniky to ale ještě nemusí být úplný konec.

Spojení úspěšná řecká firma ještě nemusí být oxymorón. Firmě Coco-Mat přitom stačilo vystihnout poptávku bohatší klientely po čistě přírodních materiálech. V regionu s názvem Xanthi o ně navíc není nouze. Při výrobě nábytku a bytových doplňků se používá olivové dřevo, bavlna nebo také koňské žíně. 

Pavlos Eymorfidis, zakladatel firmy Coco-Mat

„Chtěl jsem udělat něco jinak a začal jsem vyrábět postele, ve kterých není ani kousek kovu. Na matracích z bavlny nebo mořských řas spal už Socrates nebo Platón a Aristoteles.“ 


  • Prodejna Coco-Mat
    Prodejna Coco-Mat zdroj: ČT24
  • Továrna Coco-Mat
    Továrna Coco-Mat zdroj: ČT24

Coco-Mat prodává lůžkoviny a dřevěný nábytek v celkem devíti zemích. V továrně v Xanthi tak na plné obrátky pracuje 220 zaměstnanců. Firma nedávno otevřela v Aténách svůj třetí obchod a v New Yorku má nový butik. „Myslím si, že Řekové by měli raději poslouchat okolní přírodu než internetovou diskusi o tom, jak vyřešit krizi na náměstí Syntagma,“ říká zakladatel firmy Pavlos Eymorfidis. 

V roce 2011, kdy se krize rozjela naplno, skončilo v Řecku víc než 110 tisíc firem. Bankroty pak vrátily na trh obří vlnu nezaměstnanosti. Konkrétně je teď bez práce skoro 22 procent lidí.

Video Úspěšná řecká firma
video

Úspěšná řecká firma