Analytik Morgan Stanley údajně zatajil horší vyhlídky Facebooku

New York - Americká investiční banka Morgan Stanley podle agentury Reuters těsně před vstupem akcií Facebooku na trh zhoršila vyhlídky hospodaření této internetové firmy. Problém je v tom, že Morgan Stanley jako hlavní manažer primární emise akcií společnosti sdělil nepříznivé informace v citlivém období pouze vybraným klientům. Akcie Facebooku mezitím dál prudce klesají – oproti včerejšímu uzavření na 34 dolarech ztratily více než 6 procent. Ve čtyři hodiny odpoledne se kurz pohyboval kolem 32 dolarů. Upisovací cena akcií byla 38 dolarů.

Změna hodnocení, kterou analytik Morgan Stanley Scott Devitt prezentoval vybraným klientům, přišla v době, kdy Facebook předkládal povinnou dokumentaci pro americkou komisi pro cenné papíry (SEC). V aktualizovaném prospektu emitenta sice na rizika upozornil, podle expertů je to ale příliš pozdě. Takový postup není obvyklý.

„Udělali to během prezentace. Za posledních deset let jsem něco takového neviděl,“ cituje Reuters jednoho ze svých zdrojů. Reuters jej neidentifikoval, sdělil jen, že je to člověk z jednoho investičního fondu, který se zúčastnil úpisu akcií Facebooku a jemuž Morgan Stanley volal, aby jej upozornil na rizika. Na poslední chvíli pak své vyhlídky hospodaření Facebooku zhoršily i banky Goldman Sachs a JPMorgan.

Mark Zuckerberg
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Paul Sakuma

Bez podpory bank by byl vstup Facebooku na burzu propadákem

Podle Reuters by se tím mohlo vysvětlit, proč akcie Facebooku hned první obchodní den na burze výrazně nezpevnily, jak se část analytiků domnívala. Ukázalo se navíc, že kdyby upisovací banky mohutně neintervenovaly a akcie Facebooku nenakupovaly, vstup Facebooku na trh by byl propadákem. To se potvrdilo v pondělí, kdy se akcie Facebooku poprvé obchodovaly bez masivní podpory bank. V jednu chvíli ztrácely skoro 15 procent.

Facebook v pátek vstupoval na burzu s cenou 38 dolarů za akcii. Těsně před vstupem na trh Nasdaq cenu zvýšil, čímž reagoval na silnou poptávku. Část analytiků ale už tedy varovala, že akcie Facebooku jsou předražené a neměly by stát víc než 30 dolarů.

Analytik Scott Devitt ani jeho zaměstnavatel, tedy banka Morgan Stanley, zprávu agentury Reuters nechtěli komentovat. Vyjadřovat se nechtěli ani zástupci Goldman Sachs a JPMorgan. Někteří analytici tvrdí, že vstup akcií Facebooku na trh byl typickým „insider obchodem“, kdy lidé z firmy a kolem ní inkasují zisky, protože věděli víc, než ostatní investoři.

Okolnostmi, které vedly ke stanovení upisovací ceny akcií, se už začali zabývat dva nejvyšší finančí regulátoři v USA, tedy Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) a Regulační úřad pro finanční sektor (FINRA). „Ta obvinění, pokud se ukážou jako pravdivá, jsou důvodem pro intervenci regulačních orgánů,“ poznamenal šéf organizace FINRA Rick Ketchum.