Stavební inženýři bojují o práci dumpingovými cenami

Praha - Krize ve stavebnictví zvýšila konkurenční boj i mezi autorizovanými inženýry a techniky. Ti podle předsedy České komory autorizovaných inženýrů (ČKAIT) Pavla Křečka někdy bojují o práci i dumpingovými cenami. Dnešní 20. výročí založení komory tak podle něj nepřichází zrovna v dobrém čase.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Tomáš Hájek

Podle šéfa komory nyní obor zažívá nejtěžší období za posledních 20 let: „Kvůli nedostatku práce požíráme sami sebe. V soutěžích se předkládají dumpingové ceny, což nás velmi mrzí.“ Jako příklad uvedl Křeček Německo, kde pro autorizované inženýry platí výkonový a honorářový řád, takže snížit cenu pod únosnou mez nelze. Něco podobného, alespoň pro vybrané typy zakázek, by podle předsedy ČKAIT mělo platit také v Česku.

Pokud se v současné situaci firmám nepodaří stavební experty, bez nichž se neobejde příprava žádné stavby, udržet, můžou v budoucnu chybět. A odborníci budou potřeba například pro povinné označování budov energetickými štítky, s nímž počítá vládní návrh novely zákona, zdůraznil předseda komory.

Energeticky úsporný dům
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Peter Macdiarmid

Pavel Křeček, předseda České komory autorizovaných inženýrů (ČKAIT) 

„Z pohledu ČKAIT je třeba konstatovat, že nemáme v současné době dostatek odborníků pro zpracování průkazů energetické náročnosti budov. To je třeba v časovém horizontu nejbližších pěti let změnit.“


ČKAIT v současnosti sdružuje v Česku zhruba 29 tisícovek odborníků, většinou z projektových a stavebních firem. Komora ze zákona zastupuje v přenesené působnosti stát. Odborníkům uděluje autorizaci, která je nutnou podmínkou pro výkon vybraných činností, jejichž výsledek ovlivňuje ochranu veřejných zájmů ve výstavbě. „Kdokoli chce požádat o stavební povolení nebo územní rozhodnutí, tak musí mít dokumentaci zpracovanou autorizovanou osobou, inženýrem, technikem nebo architektem. Stavby musí vést stavbyvedoucí, který je také autorizovaný,“ shrnul význam komory její předseda. Po České lékařské komoře jde o největší tuzemskou komoru.