Firmy chtějí po Nasdaqu za Facebook přes 100 milionů dolarů

New York - Čtyři hlavní tvůrci trhu, tedy firmy, které stanovují kurz akcií podle aktuální nabídky a poptávky, mají v souvislosti s nepovedenou primární veřejnou nabídkou (IPO) akcií Facebooku ztráty přesahující 100 milionů dolarů (asi dvě miliardy Kč). Firmy se této částky domáhají na provozovateli trhu Nasdaq Stock Market, který je podle nich za problémy zodpovědný.

Zdroje agentury Reuters uvedly, že společnost Nasdaq je teď kvůli potížím ve sporu s tvůrci trhu Knight Capital, Citadel Securities, UBS a Automated Tradind Desk ze skupiny Citigroup. Celkové škody ale mohou být ještě vyšší, protože jen Citadel a Knight Capital ztráty vyčíslily každý na 30 až 35 milionů dolarů.

Pokud se škody potvrdí, bude mít Nasdaq zřejmě nový problém. Burza totiž vyčlenila na odškodnění v souvislosti s pokaženým vstupem Facebooku na trh speciální fond s částkou 13 milionů dolarů. Ani to ale ještě nemusí být všechno: svou příležitost vycítila konkurenční newyorská burza NYSE, která už Facebooku nabídka, aby z Nasdaqu přešel k ní.

Z ostudy kabát má kvůli primární emisi akcií Facebooku i banka Morgan Stanley, která byla hlavním manažerem primární emise. Banka údajně krátce před vstupem Facebooku na burzu zhoršila vyhlídky hospodaření sociální sítě, tuto informaci však podle zdroje agentury Reuters sdělila jen vybraným klientům. Banka sice toto obvinění popírá s tím, že postupovala běžným způsobem, přesto ovšem zvažuje, že sníží drobným investorům cenu, za kterou první obchodní den koupili akcie Facebooku.

Video Přetahovaná s Facebookem pokračuje
video

Přetahovaná s Facebookem pokračuje

Na obhajobu banky ovšem mluví to, že šlo o gigantickou emisi z relativně neotestovaného sektoru. Řada odborníků se proto domnívá, že by chybovala i jiná banka. „Je to problém systému IPO, ne speciálně banky Morgan Stanley. Kdyby to bývala byla jiná banka, mohla by mít podobné problémy,“ prohlásil manažer jednoho z hedgeových fondů, který se účastnil primárního úpisu.

Primární veřejná nabídka akcií Facebooku byla největší mezi internetovými podniky a jedna z největších na světě. Firma prodejem akcií získala minimálně 16 miliard dolarů (asi 324 miliard Kč), pokud se vezme v úvahu i prodej akcií rezervovaných bankám, celkový výnos dosahuje asi 18,4 miliardy dolarů.