Mužů v ženských profesích přibývá

Praha - Muži si stále častěji hledají práci v oborech, kde dřív výrazně dominovaly ženy. Některým to umožnily změny ve vnímání rolí ve společnosti, jiní ale po typicky ženské profesi sáhli z donucení, jinou práci teď prostě neseženou. 

Prodavačka, zdravotní sestřička nebo učitelka v mateřské školce byla ještě před několika lety povolání, která byla výhradně doménou žen. V současné době v nich přibývá mužů. A tak i letušky dnes pomalu nahrazují stewardi, například České aerolinie jich mají už deset procent. „V této době jsou už lidé zvyklí, že se o ně starají pánové i dámy. Myslím si, že je to práce jako každá jiná,“ komentoval trend výkonný ředitel Stewardů Bohumil Jahn. 

K pacientům v nemocnicích už také nechodí jen zdravotní sestřičky. Sice stále převažují, ale mužů je dnes v této profesi už více než 1 400. „Ve společnosti je to trend. Tradiční model rozdělování rolí v pracovních pozicích se stírá,“ řekl Martin Ježek z personální agentury Grafton. 

Podíl mužů a žen na pozici zdravotní sestry
Podíl mužů a žen na pozici zdravotní sestry

Stále více mužů sahá po původně ženských profesích z existenčních důvodů. I proto se hlásí například i na hlídání dětí. „Nicméně ze strany našich klientů, rodin od dětí, jsme se nesetkali s úspěchem. Rodiny si vždy vyžádají ženu nebo slečnu,“ informoval Jiří Havlíček, jednatel IMIMI Babysitting. 

V inzerátech se už objevuje klasické "hledáme asistenta/ku ředitele, nebo prodavače/ku. U řady pozic se dnes už striktně uvádí, že práce je určena jak pro muže, tak pro ženy. V Česku už několik let platí antidiskriminační zákon. Podle něj je jen málo profesí, kde může zaměstnavatel rozhodnout, zda chce konkrétně ženu, nebo muže. Sem patří například herectví.

Video Reportáž Zuzany Luňákové a Vandy Kašové
video

Reportáž Zuzany Luňákové a Vandy Kašové

Diskriminací není:

  • Zaměstnavatel může vyžadovat podmínku minimálního věku, odbornou praxi či odborné vzdělání
  • Za diskriminaci se nepovažuje rozdílné zacházení, které souvisí se stanovením rozdílného důchodového věku pro muže a ženy
  • Diskriminací není rozdílné zacházení v případě práce v církvích a náboženských společnostech, například pro výkon funkce římskokatolického faráře je mužské pohlaví určující a rozhodující prvek
  • Diskriminací není rozdílné zacházení uplatňované za účelem ochrany žen z důvodu těhotenství a mateřství, osob se zdravotním postižením a za účelem ochrany osob mladších 18 let