Padla první pokuta za turnaj v pokeru

Praha - Stát začal pokutovat turnaje v pokeru. Finanční úřad v Olomouci uložil pokutu 40 tisíc korun za pořádání pokerových turnajů v Přerově a Uničově, informovala Asociace českého pokeru, podle které je postih protiprávní. Trvá na tom, že poker není hazard, ale dovednostní hra. Ministerstvo financí naopak tvrdí, že poker patří mezi hry, na něž se loterijní zákon vztahuje.

Asociace se proti rozhodnutí Finančního úřadu Olomouc odvolá a je připravena toto údajně protiprávní postihování turnajů v pokeru řešit až u Ústavního soudu. Asociace trvá na tom, že turnaje v pokeru nespadají pod zákonnou definici loterie nebo podobné hry uvedené v loterijním zákonu. „Tudíž neexistuje žádná povinnost, aby jejich provozovatel předkládal povolení ministerstva financí a jejich provozování se řídilo ustanoveními loterijního zákona,“ soudí asociace.

Poker je podle ministerstva hotovostní sázková hra

Podle nové legislativy platné od ledna poker patří k hazardu, tvrdí ministerstvo, které proto požaduje odvádění dávek z této hry. Organizátor pokerového turnaje musí mít nyní podle zákona loterijní licenci, kterou získá až po složení dvacetimilionové jistiny.

„Státní dozor vykonávající kontrolu nad dodržováním příslušných ustanovení loterního zákona je povinen respektovat vůli zákonodárce. V případě, že zjistí porušení loterního zákona, musí zahájit správní řízení,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Pokerový turnaj je podle názoru resortu karetní hrou, na kterou se vztahuje loterijní zákon.

„Je to hotovostní sázková hra provozovaná za pomoci karet, s předem neurčeným počtem hráčů a s neznámou výší vsazených částek, kdy je placen vklad, jehož návratnost není zaručena, hraje se na stolech a hráči sází proti sobě. Vedle určitých dovedností obsahuje poker i prvek náhody,“ podotkl Jakob.

Hazard
Zdroj: ISIFA/VLP
Autor: Martin Divíšek

V pokeru nerozhoduje náhoda, brání se asociace

Podle asociace ale poker nesplňuje základní znak hazardní hry, protože v něm nerozhoduje náhoda a předem neznámá okolnost. Celý spor tak zřejmě bude muset rozhodnout soud. Soudy již přiznaly pokeru dovednostní status v řadě zemí. V Evropě to bylo například ve Francii a Švédsku.

V ČR se první pokerový turnaj konal v roce 2001, velký rozmach zažil o pět let později. Od konce 90. let se těžiště pokeru postupně přesouvá na internet. Z internetových turnajů s nízkým startovným nejúspěšnější hráči mohou proniknout až do samotného živého finále WSOP. Loni v listopadu v něm zaznamenal český poker výrazný úspěch. Martin Staszko z Třince se ve finále pokerové Světové série v Las Vegas umístil na druhém místě a získal zhruba 98 milionů korun.