Hollande plní sliby - Francie obnovuje dřívější odchod do důchodu

Paříž – Nová francouzská vláda schválila dekret, který některým lidem sníží věk odchodu do důchodu na hranici šedesáti let. Opatření platí pro ty, kdo začali pracovat nejpozději v devatenácti letech. Podle ministerstva sociálních věcí změna připraví státní pokladnu o jednu miliardu eur ročně. Od roku 2017 to budou tři miliardy. Zmírnění reformy penzí bylo jedním z hlavních bodů předvolební kampaně nového francouzského prezidenta Françoise Hollandea.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Remy de la Mauviniere

Francouzská levicová vláda obnovila pro některé pracující možnost odejít do důchodu již v šedesáti letech, a ne ve dvaašedesáti letech, jak prosadila předchozí pravicová vláda. Zmírnění reformy z roku 2010 se týká osob, které začaly pracovat brzy, v 18 až 19 letech, a které tedy v 60 letech přispívaly do důchodového systému 41 roků. Opatření se bude v příštím roce týkat odhadem 110 000 lidí a podle vlády přijde stát na 1,1 miliardy eur (28,1 miliardy korun). 

Krok, který slíbil nový prezident François Hollande v předvolební kampani, začne platit od 1. listopadu, upřesnila ministryně sociální péče a zdravotnictví Marisol Touraineová. Po pravidelném zasedání kabinetu také uvedla, že vláda po dohodě s odbory současně zlepšila výpočet důchodu dlouhodobě nezaměstnaným starším lidem a matkám.  

Komentáře označují nynější rozhodnutí vlády i za snahu zalíbit se voličům před nadcházejícími dvoukolovými parlamentními volbami 10. a 17. června. Pravicová opozice označuje krok za nerozumné zatížení státního rozpočtu, které zhorší již tak neuspokojivý stav státních financí Francie v době dluhové krize v Evropě.