Italská ekonomika klesla v prvním čtvrtletí o 1,4 procenta

Řím - Hrubý domácí produkt Itálie se v prvním čtvrtletí po zpřesnění dat meziročně snížil o 1,4 procenta. Tamní statistický úřad v předběžné zprávě hovořil o poklesu 1,3 procenta. Na pokles výkonu má vliv hlavně slabá domácí poptávka. Proti předchozím třem měsícům ekonomika zaznamenala propad o 0,8 procenta.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Eye Ubiquitous

Statistický úřad zpřesnil také údaje za předchozí čtvrtletí, v němž ekonomika vykázala meziroční pokles o 0,5 procenta. Původně úřad hovořil o poklesu 0,4 procenta. Beze změn na 0,7 procenta ale zůstal pokles proti předchozímu čtvrtletí.

Italská ekonomika tak prozatím zůstává v recesi. Ta se většinou definuje jako dvě čtvrtletí po sobě, kdy klesá HDP. Propad o 0,8 procenta za první letošní čtvrtletí je už třetím čtvrtletním propadem v řadě a nejhlubším propadem od prvního čtvrtletí 2009.

Růst HDP Itálie je nejslabší z celé eurozóny

Podrobnosti ke čtvrtletní statistice ukázaly, že klesaly všechny hlavní komponenty HDP s výjimkou vládních výdajů. Domácí poptávka od čtvrtletního růstu ubrala 1,2 procentního bodu, zatímco čistý export měl pozitivní vliv ve výši 0,9 bodu. Je to ale hlavně zásluha klesajícího dovozu, jehož objem se snížil výrazněji než objem vývozu.

Itálie za posledních pět let vykazuje nejslabší hospodářský růst z celé eurozóny. Aktuální prognózy přitom naznačují, že Itálie bude za ostatními členy eurozóny v růstu zaostávat i v letošním a příštím roce. Německá ekonomika v prvním čtvrtletí vykázala růst o 0,5 procenta, Francie byla na nule.