Hollande vyzval EU, aby přijala důrazné kroky proti dluhové krizi

Řím – Své partnery v eurozóně vyzval francouzský prezident François Hollande k přijetí důrazných opatření proti dluhové krizi. Na schůzce s italským premiérem Mariem Montim navrhl například emise eurobondů, založení společného fondu pro splácení státních dluhů nebo bankovní licenci pro záchranný fodn ESM. To však pravděpodobně narazí na politiku Berlína.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Geert Vanden Wijngaert

Na konci června hodlá Hollande na summitu Evropské unie vyzvat ostatní představitele, aby přijali sérii opatření na podporu ekonomického růstu, finanční stability a prohloubení ekonomické integrace. Své návrhy již prezident předal předsedovi Evropské rady Hermanu Van Rompuyovi. „Potřebujeme obrazotvornost a tvořivost, s nimiž najdeme nové finanční nástroje,“ řekl Hollande na společné tiskové konferenci s Montim. „K prohloubení finanční unie existuje řada možností jako daň z finančních transakcí, společné vydávání dluhopisů nebo fond k umořování dluhů,“ řekl.

Angela Merkelová
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Markus Schreiber

Monti jeho návrhy podpořil. „Oba jsme se dohodli, že postupné kroky, které povedou ke zlepšenému řízení eurozóny, pro ochranu měnové unie před otřesy na trzích nestačí. Diskutovali jsme o některých návrzích na společné dluhopisy a velmi se shodujeme na potřebě zvýšit produktivní investice,“ řekl italský premiér.   

Hollande vyzval k tomu, aby fond ESM dostal bankovní licenci, a mohl si tak půjčovat peníze od Evropské centrální banky. Jeho návrhy vedou Paříž do sporu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, která ve čtvrtek odmítla za Německo eurobondy a společné garance evropským bankám.